SAD I ČEŠKA JAČAJU SARADNJU: Fokus na Ukrajini, odbrani i energetici
AMERIČKI državni sekretar Marko Rubio danas je sa češkim ministrom spoljnih poslova Janom Lipavskim razgovarao o ratu u Ukrajini i bilateralnim odnosima SAD i Češke.
Foto Tanjug/Ap
Dvojica zvaničnika razgovarali su o odnosima SAD i Češke, uključujući podršku SAD miru i stabilnosti, ''povećanje troškova odbrane za NATO i kupovinu američke tehnologije kako bi se pomoglo u ispunjavanju energetskih potreba Češke“, rekla je portparolka američkog
Stejt departmenta Tami Brus. Rubio je takođe ''naglasio odlučnost predsednika (SAD Donalda) Trampa da trajno okonča rat Rusije i Ukrajine“, dodala je ona. Lipavski je rekao da rad sa SAD na pravednom i trajnom miru za Ukrajinu ostaje prioritet za češku Vladu, prenosi Rojters.
- Razgovarali smo o obostrano korisnoj transatlantskoj saradnji, uključujući Evropu koja značajno pojačava podelu tereta - rekao je on.
Posle sastanka evropskih lidera u Londonu na kojem se u nedelju razgovaralo o mirovnom planu za Ukrajinu, češki premijer Petr Fiala je rekao da će češki ministri razgovarati o povećanju potrošnje na odbranu.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje
Uskoro opširnije
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
FICO PRETI BLOKADOM SAMITA EU: Traži obnovu tranzita gasa preko Ukrajine
03. 03. 2025. u 19:03
NEMAČKA NEGIRALA DA PREGOVARA SA RUSIJOM: Nema isporuke gasa preko Severnog toka 2
03. 03. 2025. u 19:54
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
IRAN POSLAO HITNU PORUKU NAŠIM KOMŠIJAMA: Nemojte to da dozvolite Americi!
IRAN je danas upozorio Bugarsku da ne dozvoli Sjedinjenim Američkim Državama korišćenje svoje teritorije za vojne operacije protiv Teherana, nakon što je bugarska vlada najavila da će tražiti odobrenje parlamenta za razmeštanje američkih aviona za dopunu goriva u toj zemlji.
21. 07. 2026. u 18:37
NOVA FAZA SUKOBA NA BLISKOM ISTOKU: Iran prvi put direktno napao ovu zemlju!
IRAN je saopštio da je u petak izveo nove napade na američke objekte na Bliskom istoku, uključujući i prvi direktan napad u Siriji, nakon šeste uzastopne noći američkih udara na iranske vojne objekte.
17. 07. 2026. u 12:51
SNIMLjEN U VUKOVARU: Vozaču iz Borova 2. NAJVEĆA KAZNA u istoriji Hrvatske - evo šta je zgrešio
PREMA svemu sudeći, hrvatska policija u poslednje vreme izriče sve veće novčane kazne za počinjene saobraćajne prekršaje.
20. 07. 2026. u 19:45
Komentari (0)