DONALD TRAMP UKIDA ''GLAS AMERIKE'': Predsednik SAD stavlja tačku na globalističke medije, evo ko je još na udaru
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp potpisao je izvršnu naredbu kojom se nalaže ukidanje sedam federalnih agencija, uključujući onu koja nadgleda medijsku kuću "Glas Amerike" i druge vladine medije širom sveta.

Foto: Profimedia
Takođe, od čelnika tih agencija se traži da "smanje obavljanje zakonskih funkcija i da broj zaposlenih svedu na zakonski minimum".
Kako piše Njujork Tajms, taj Trampov potez, kao i mnoge druge inicijative u njegovom širem nastojanju da smanji veličinu vlade, izazvao je sumnje u granice njegovih ovlašćenja.
Na primer, roditeljska agencija "Glasa Amerike", Američka agencija za globalne medije, nezavisna je agencija koju je osnovao Kongres, a on je 2020. godine doneo zakon čiji je cilj bio da ograniči moć izvršnog direktora agencije.
Pored "Glasa Amerike", Američka agencija za globalne medije finansira i Radio Slobodna Evropa i Radio Slobodna Azija. Ta organizacija, sa budžetom od oko 270 miliona dolara i više od 2.000 zaposlenih, emituje programe na 49 jezika i ima nedeljnu publiku veću od 361 milion ljudi.

Foto: Profimedia
Ostale agencije koje su se našle na meti Trampove naredbe uključuju Saveznu službu za posredovanje i pomirenje, koja rešava radne sporove, "Woodrow Wilson" međunarodni centar za studije, Institut za muzeje i biblioteke, koji finansira muzeje, biblioteke i arhive, Savet za beskućnike, Fond za finansijske institucije za razvoj zajednice, koji pomaže ugroženim zajednicama i Agenciju za razvoj manjinskog poslovanja, koja pruža podršku manjinskim preduzetnicima.
Šefovi tih agencija dužni su da u roku od sedam dana dostave planove za sprovođenje naredbe.
Kako je juče objavljeno, vladina agencija SAD koja vodi "Glas Amerike" odlučila je da raskine višedecenijske ugovore sa agencijom Asošiejted pres, Rojtersom i agencijom Frans pres.
Agencija je saopštila tim medijskim kućama da prestanu da koriste njihov materijal.
Kari Lejk, bivša radio-novinarka, a sada republikanska političarka koju je Tramp odabrao da vodi "Glas Amerike", procenila je da će se time uštedeti 53 miliona dolara, prene je AP.
Preporučujemo

TRAMP O RAZGOVORIMA SA PUTINOM I ZELENSKIM: Dobio sam prilično dobre vesti
14. 03. 2025. u 22:22


HOĆE GRENLAND, KANADU I PANAMSKI KANAL: Trampove teritorijalne aspiracije ne posustaju
14. 03. 2025. u 16:06

"NEĆU MOĆI DA PRISUSTVUJEM DOGAĐAJIMA" Država EU zabranila Ficu prelet do Moskve, traže se alternativne rute
SLOVAČKI premijer Robert Fico je izvestio da Estonija nije dozvolila slovačkom avionu za Rusiju da preleti preko njene teritorije i da se traži alternativni put.
07. 05. 2025. u 21:01

"TO JE SKANDAL!" Orban žestoko udario na Ursulu fon der Lajen zbog Ukrajine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban oštro je kritikovao predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na društvenim mrežama zbog poziva Ukrajini da ubrza pristupanje Evropskoj uniji.
07. 05. 2025. u 15:26

PRIVATNO NASELjE: Slavni muzičar masovno gradi na Zlatiboru - kompleks od 17 zgrada, a njemu i partneru dve kuće
"IMAO sam apartman na Zlatiboru koji sam prodao i taj novac sam uložio u ovaj projekat. Imam vikendicu na Kokinom Brodu, a to je bliže Zlataru. To je zapravo porodična kuća, supruga mi je odatle rodom. Imam želju da živim na Zlatiboru. Bogu hvala, auto-put polako stiže tamo. Dođem danas za Beograd, uveče sviram, a pošto mi do Užica treba dva sata, sutradan s porodicom kuliram u šumi."
07. 05. 2025. u 19:11
Komentari (0)