PEKING SPREMIO OZBILJNE KONTRAMERE ZA ZAPADNE ZEMLJE: Kina pojačava odgovor na sankcije
KINESKI premijer Li Ćang potpisao je odredbu o sprovođenju novih pravila koji će pojačati kineski odgovor na sankcije, objavila je kineska vlada.

AP Photo/Ng Han Guan
Godine 2021. Kina je usvojila zakon prema kojem stranci i strani subjekti uključeni u donošenje ili sprovođenju diskriminišućih mera prema kineskim građanima i subjektima mogu biti uvršteni na listu mogućih protivmera, poput zabrane ulaska i proterivanja.
Njihova imovina u Kini može biti zaplenjena ili zamrznuta, a moguća je i zabrana poslovanja s kineskim građanima i kompanijama.
Nova pravila detaljno navode sektore u kojima stranim pojedincima i organizacijama može biti zabranjen pristup, a uključuju obrazovanje, nauku i tehnologiju, pravne usluge, zaštitu okoline, privredu i trgovinu, kulturu, turizam, zdravstvo i sport.
Pravila takođe određuju koje korake kineska vlada može da preduzme u sklopu protivmera, poput zabrane ili ograničavanja uvoza i izvoza robe i tehnologije.
SAD i Evropska unija uveli su proteklih godina niz ograničenja u trgovini s Kinom, a nastoje da zakoče i kineska ulaganja.
EU je tako uvela dodatne carine na uvoz električnih automobila proizvedenih u Kini i otvorila je niz istraga o ponudama kineskih kompanija u postupcima javne nabavke, prenosi tportal.
Kineski tehnološki div Huavej isključen je iz nabavke opreme za mobilne mreže, a Nemačka je postrožila i pravila o ulasku kineskih kompanija u vlasničku strukturu fabrika poput proizvođača robota i lučkih terminala.
SAD su nedavno uvele dodatne 20-postotne carine na uvoz kineske robe.
Kina je odgovorila protivcarinama i ograničila izvoz minerala poput galijuma i germanijuma.
Nova pravila trebalo bi Pekingu da omoguće odgovor na kršenje prava Kine na razvoj, naglašavaju kineske vlasti, prenosi tportal.
(BizPortal)

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

ISPOVEST RADNICE: "Kad biste ovo znali, nikad ne biste kročili na kruzer"
DRUŠTVENIM mrežama kruže viralni snimci u kojima osoba koja se predstavlja kao radnica na kruzeru deli detalje iz života na brodu. U jednom takvom videu podelila je niz fotki u kojima tvrdi da otkriva tajne života na kruzeru i tako šokirala mnoge.
05. 07. 2025. u 11:33
Komentari (0)