"OVO JE POLITIČKA PRESUDA": Marin Le Pen najavila borbu protiv odluke suda da joj zabrani da se kandiduje na predsedničkim izborima
POVODOM odluke suda da joj zabrani učešće na predsedničkim izborima, Marin Le Pen je istakla da je reč o političkoj odluci suda, da bi bila sprečena da se kandiduje kao favorit i da je time njena žalba učinjena beskorisnom.

Foto: Goran Čvorović
Gostujući u večernjem dnevniku, rekla je da je presuda u potpunosti protiv pravne države, imajući u vidu da u Franuskoj žalba mora da supsenduje primenu u ime pretpostavke nevinosti, što je garantovano Evropskom konvencijom za ljudska prava.
- Ako to nije politička presuda, ne znam šta je – kazala je Le Penova.
Naglasila je i da je sud posteriorno primenio stroži zakon i da je to takođe protiv važećeg prava.
- Milioni Francuza su ozlojeđeni zato što u Francuskoj, zemlji ljudskih prava, sudije primenjuju praksu za koju smo mislili da je rezervisana samo za autoritarne režime – istakla je liderka francuske nacionalne desnice.
Poručila je da je odluka ogorčila sve koji su vezani za demokratiju i ljudska prava.
- Ovo je kobni dan za demokratiju i našu zemlju – uzviknula je.
Žaliće se, uz procenu da neće imati dovoljno vremena, jer žalbeni postupci u proseku traju od godinu i po do dve, taman da ne može da učestvuje na izborima.
- Eliminisana sam, a sa mnom i milioni Francuza – zaključila je, ali i dodala da će nastaviti da se bori do kraja i pozvala sud da ubrza apelacionu proceduru. - Zamislite da budem oslobođena u apelacionim postupuku posle izbora na kojima nisam mogla da učestvujem. Kakav bi legitimitet imali takvi izbori?
Neće, kaže, tražiti pomilovanje od predsednika države, jer se ono odnosi samo na definitivnu presudu. Istakla je i da na koji način presuda ne znači njeno povlačenje iz politike.
- Nisam demolarisana, već skandalizovana. To je dodatni motor u mojoj borbi. Nisam sprema da se povinujem tako lako ovakvom negiranju demokratije. De gol je govorio da je narod najviši sud. Nijedan sudija ne može da odluči da se meša u tako važne izbore kao što su predsednički, kršeći zakon – zaključila je Le Penova.

NIJE NI KUPILA KARTU, NA PLAŽI JOJ PONUDILI BESPLATNU VOŽNjU: Novi detalji tragične smrti Novosađanke u Budvi
TINEJDžERKA je, kako kaže njen blizak prijatelj, bila devojka puna života, imala je mnogo planova za budućnost, a tek je imala 19 godina, i ceo život je bio pred njom, a sada je čitava njena porodica zavijena u crno.
30. 05. 2025. u 14:42

UKRAJINA IZVELA JEDAN OD NAJVEĆIH NAPADA NA RUSIJU: Aerodromi u Moskvi zatvoreni, uništena važna fabrika (VIDEO)
UKRAJINA je tokom noći izvela jedan od najvećih napada dronovima od početka rata, gađajući više ciljeva na teritoriji Rusije. Zbog napada su moskovski aerodromi bili primorani da privremeno obustave rad, što je izazvalo haos u vazdušnom saobraćaju.
28. 05. 2025. u 09:45

OTKRIVENA PODZEMNA SOBA U UKRAJINI: Bila zatrpana 300 godina - čemu je služila? (FOTO)
SKRIVENA ispod zamka u istorijskom gradu Galiču, u zapadnoj Ukrajini, misteriozna soba bila je zatrpana zemljom i otpadom poslednjih 300 godina, a sada je napokon oktrivena.
02. 06. 2025. u 10:54
Komentari (1)