SATELITSKI SNIMAK IH RAZOTKRIO: Ruski Su-35 višenamenski lovci iz Egipta ipak završili u Alžiru (FOTO/VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

10. 04. 2025. u 22:33

NEDAVNO objavljeni satelitski snimci potvrdili su da je Alžir započeo primanje višenamenskih lovaca za ostvarenje prevlasti u vazdušnom prostoru Su-35S generacije 4.5, koje je isporučila Rusija.

САТЕЛИТСКИ СНИМАК ИХ РАЗОТКРИО: Руски Су-35 вишенаменски ловци из Египта ипак завршили у Алжиру (ФОТО/ВИДЕО)

Foto Rosoboronexport www.roe.ru

Na satelitskom snimku baze Oum Bouaghi na severu zemlje, dostupnom putem Google Earth i datiranom na 10. mart, vidi se najmanje jedan Su-35S u bojama Ratnog vazduhoplovstva Alžira (AAF).

Dodatne slike istog aviona objavio je 8. aprila britanski “Institut za međunarodne strateške studije” (IISS), potvrđujući da je šema kamuflaže identična onoj koja je primenjena na Su-35 namenjene Egiptu.

Egipat je 2018. godine naručio 24 aviona Su-35, ali je kasnije odustao od kupovine usled ekonomskog i političkog pritiska Sjedinjenih Američkih Država. Ranije se spekulisalo da će ti avioni biti isporučeni Iranu, ali izgleda da je bar deo njih prodat Alžiru.

Podsetimo, da je Alžir primio prve višenamenske lovce Su-35 četvrte i po generacije iz Rusije i započeo njihovu operativnu upotrebu, pisali smo sredinom marta meseca.

IISS je takođe podelio snimak iz Komsomoljska na Amuru, datiran na 2. mart, na kojem se vidi kako se rastavljeni Su-35 utovaruje u transportni avion An-124. Tri dana kasnije, An-124 je primećen u bazi Oum Bouaghi, dok se 10. marta na snimku iste baze prvi put pojavio Su-35.

Video objavljen 13. marta prikazuje let Su-35S iznad baze Oum Bouaghi. Još najmanje četiri takva lovca sa alžirskim oznakama primećena su u fabrici u Komsolomoljsku na Amuru.

Još uvek nije poznato koliko Su-35 je tačno isporučeno Alžiru, ali IISS navodi da su najmanje još četiri primerka aviona u fabrici u Komsomoljsku dobila oznake AAF.

Su-35S je razvijen u birou Suhoj za borbu protiv svih vrsta ciljeva u vazduhu na velikim i malim daljinama, ali i za napade na ciljeve na kopnu i moru. Ključna komponenta aviona je radar Irbis-E – višenamenski sistem sa pasivnom elektronski skeniranom rešetkom, sposoban da istovremeno prati do 30 ciljeva na udaljenosti do 350 km i da napadne do 8 ciljeva istovremeno.

Pored toga, Su-35S može da nosi niz naprednog naoružanja velikog dometa, uključujući:

R-37 vazduh-vazduh raketu dugog dometa

H-59 krstareću raketu za napade na kopnene ciljeve

H-58 protivradarsku raketu

H-35 protivbrodsku krstareću raketu

POJAČANjE ZA JEDNU OD NAJJAČIH VAZDUHOPLOVNIH SNAGA U SEVERNOJ AFRICI

Isporuka Su-35 dodatno će ojačati kapacitete Ratnog vazduhoplovstva Alžira, koje već važi za jedno od najmoćnijih u Severnoj Africi.

Alžir već koristi ruske lovce Su-30MKA i ima potvrđenu narudžbinu za lovce pete generacije Su-57E. Time će Alžir postati prva afrička zemlja koja će imati kompletnu liniju visokoefikasnih lovaca za ostvarivanje dominacije u vazdušnom prostoru. Takođe, Alžir je postao četvrti operater ovih aviona u svetu, posle Rusije, Kine i Irana.

Očekuje se da će Su-35 služiti kao privremeno rešenje, dok Alžir ne finalizuje sporazum sa Rusijom o kupovini Su-57, lovca pete generacije. Zemlja je već izrazila interesovanje za izvoznu verziju ovog stelt aviona još od 2021. godine.

Alžir je poznat po tome što vojne nabavke drži u strogoj tajnosti, te ne čudi što ugovor o nabavci Su-35S nije bio zvanično objavljen.

Očekuje se da će Su-35S služiti kao prelazno rešenje za Ratno vazduhoplovstvo Alžira, dok zemlja finalizuje pregovore sa Rusijom oko kupovine lovca pete generacije Su-57, za koji je Alžir iskazao interesovanje još 2021. godine.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ŠOKANTNE VESTI IZ TURSKE - TADIĆ NAPUŠTA MURINJA: Ali to nije sve...