ZAHAROVA OPLELA PO ITALIJANIMA: Fašiste nazivaju herojima

Novosti online

13. 04. 2025. u 16:33

URUČIVANjE nagrade italijanskoj dopisnici Stefaniji Batistini predstavlja grubo i neoprostivo vređanje sećanja na žrtve italijanskog fašizma, budući da se ona već godinama bavi masovnim širenjem dezinformacija o Rusiji i prebacivanjem odgovornosti za zločine koje je počinio kijevski režim, istakla je portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.

ЗАХАРОВА ОПЛЕЛА ПО ИТАЛИЈАНИМА: Фашисте називају херојима

Foto: Profimedia

- "Sloboda štampe" na italijanskom danas znači sloboda nazivati fašiste herojima i dobijati za to nagrade, nazvane po imenima njihovih žrtava - poručila je Zaharova.

Naime, 11. aprila 2025. godine, u italijanskom gradu Fosoli, u nekadašnjem koncentracionom logoru, dodeljena je nagrada Odoardo Fokerini "Za slobodu štampe - 2025", Stefaniji Batistini, specijalnom dopisniku državne televizije RAI za materijale iz Ukrajine i Kurske oblasti.

Moglo bi se pomisliti da je nagrađena za svoje smele antifašističke izveštaje, razotkrivanje neonacističke prirode kijevskog režima, govoreći o prinudnoj mobilizaciji u Oružanih snaga Ukrajine, o renesansi kulta Hitlerovih poslušnika u Ukrajini, veličanju banderovaca i podizanju spomenika širom zemlje, navodi Zaharova. 

- Ali nešto se u Italiji, očigledno, poremetilo. Jer od februara 2022. Batistini redovno snima isključivo propagandne materijale, čija je svrha prebacivanje odgovornosti za ratne zločine koje su počinile Oružane snage Ukrajine na rusku stranu, kao i masovno širenje dezinformacija o Rusiji - dodaje ona. 

Štaviše, u avgustu 2024. godine, ona je upala na teritoriju okupirane Sudže, zajedno sa pripadnicima ukrajinske vojske i snimila niz reportaža, veličajući Ukrajince koji su zauzeli rusku teritoriju.

Pokrenut je krivični postupak protiv Batistini i njenog snimatelja zbog nezakonitog prelaska granice sa Rusijom, podseća Zaharova i dodaje da su se nedugo zatim oboje našli na međunarodnoj poternici. 

Foto: Profimedia

Šlag na tortu, kako navodi, predstavlja, mesto uručivanja nagrade. 

Naime, reč je o logoru za ratne zarobljenike u gradu Fosoliju, koji je osnovan 1942. godine, a koristili su ga italijanski fašisti kao koncentracioni logor. Za više od 5.000 ljudi, uključujući 2.800 Jevreja, to je bila poslednja stanica pre slanja u logor smrti Aušvic.

- Važno je napomenuti da je logorsku stražu činilo 40 Italijana, kojima je u leto 1944. godine dodato pet Ukrajinaca (!) kao pojačanje. Očigledno je da su ovi banderovci nadgledali i italijanskog sveštenika Odoarda Fokerinija, čije ime sada nosi pomenuta nagrada - podseća Zaharova. 

Tokom rata, on je pomagao Jevrejima da se kriju od nacista, uhapšen je i držan u koncentracionom logoru Fosoli, a katolička crkva ga je 2013. proglasila svetim.

- Zar ne može na 80. godišnjicu Velike pobede u Italiji da se nađe desetak novinara-antifašista koji bi pisali o neonacizmu u Ukrajini? Zar će nagrade za slobodu govora da padnu u ruke samo 'crnokošuljaškim propagandistima'? - upitala je Zaharova.

Sledeća reportaža Batistini, kako kaže, biće izgleda o italijanskim i ukrajinskim momcima koji su bili prinuđeni da stražare kod logora u Fosoliju i o potrebi da se nagrade medaljama za "primernu službu u čuvanju reda". 

- Cela ta priča je prava bahanalija, ništa drugo do grubo i neoprostivo vređanje sećanja na žrtve italijanskog fašizma i nemačkog nacizma, ismevanje njihovih ideala, koje se sprovodi bukvalno nad njihovim grobovima - zaključila je Zaharova.

(rt.rs)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

VLADIMIR PUTIN DANAS DAO PET NALOGA RUSKOJ VLADI: Čim je saslušao izveštaj - ovako je reagovao