ORUŽJE KOJE LETI BRZINOM ASTEROIDA Na velika vrata: Amerika i Britanija ulaze u hiperzvučnu trku sa Rusijom i Kinom (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

16. 04. 2025. u 21:33

SJEDINjENE Američke Države i Velika Britanija ubrzavaju razvoj svoje hiperzvučne tehnologije za koju tvrde da je sposobna da postigne brzine veće od 27.000 km/h, odnosno čak 22 maha – dakle brže nego što se kreću neki asteroidi.

ОРУЖЈЕ КОЈЕ ЛЕТИ БРЗИНОМ АСТЕРОИДА На велика врата: Америка и Британија улазе у хиперзвучну трку са Русијом и Кином (ВИДЕО)

Foto printskrin YouTube/rocket lab

U epicentru ovog “revolucionarnog poduhvata” nalazi se kompanija Rocket Lab, čiji se napredni sistem HASTE (Hypersonic Accelerator Suborbital Test Electron-HASTE) promoviše kao ključni alat u modernizaciji vojnih kapaciteta ove dve zapadne zemlje.

HIPERZVUČNI UGOVOR VREDAN MILIJARDE

U okviru američkog programa EWAAC (Enterprise-Wide Agile Acquisition Contract) vrednog čak 46 milijardi dolara, Rocket Lab je izabran da razvija i testira nove tehnologije koje će, kako navode “oblikovati budućnost ratovanja”. Ugovori su dizajnirani da ubrzaju proces testiranja i usvajanja naprednih sistema, sa fleksibilnim rokovima do 2031. godine.

Paralelno, Rocket Lab je uključen i u britanski program razvoja hiperzvučnih sposobnosti (HTCDF) gde kompanija inkasira 1,3 milijarde dolara, što im daje pristup ekskluzivnim ugovorima za lansiranje testnih letova, integraciju sistema i inženjersku podršku za hipersonične tehnologije.

RAKETA HASTE – “ORUŽJE BUDUĆNOSTI”

Glavni adut kompanije Rocket Lab-a je platforma HASTE – modifikovana verzija rakete Electron, napravljena za testiranje hiperzvučnih letelica i motora. HASTE koristi laganu karbonsku strukturu i 3D štampane motore Rutherford, ali umesto klasične orbitalne faze poseduje gornji stepen posebno dizajniran za hiperzvučne testove.

Raketa HASTE može da nosi teret od 700 kg i dostiže brzine od 7,5 km/s (22 maha), simulirajući realne uslove za testiranje hiperzvučnih motora, jedrećih letelica i balističkih putanja. Do sada je uspešno lansirana u više navrata sa američke istočne obale, o čemu smo već izveštavali.

GEOPOLITIČKI ZNAČAJ

U eri kada Kina i Rusija apsolutno dominiraju u razvoju hiperzvučnog oružja, partnerstvo SAD i Velike Britanije sa Rocket Lab-om predstavlja još jedan pokušaj zapadnog sveta da sustigne istok. Na zapadu počinju da shvataju kako brži, češći i jeftiniji testovi moraju biti prioritet, a HASTE tvrdi da omogućava upravo to – visoku frekvenciju lansiranja uz “relativno niske troškove”.

Prema motivišućim rečima osnivača i generalnog direktora Rocket Lab-a, Sira Pitera Beka:

„Uspeli smo da spojimo brzinu, preciznost i efikasnost u jednoj platformi. HASTE je dokaz da hiperzvučna budućnost nije daleko – već je počela.“

Kao i za svako oružje do sada, i za ovo važi ista najava: Iz Rocket Lab-a se nadaju da će upravo njihovo rešenje, uz sredstva poreskih obveznika SAD i UK, promeniti tok globalne vojne ravnoteže. Sa najavom projektila koji lete brzinom većom od nekih asteroida, granica između naučne fantastike i stvarnosti postaje sve tanja na zapadu.

Podsetimo, da Ministarstvo odbrane SAD ne sedi skrštenih ruku, govori podatak da trenutno imaju aktivnih oko 70 programa fokusiranih na razvoj oružja i letelica koji mogu da lete i manevrišu hipersoničnim brzinama.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

AMERI U ŠOKU: Ne mogu da veruju šta je Nikola Jokić uradio posle poraza Denvera od Klipersa