TAMPON ZONA OD 200 KM: Rusija razmatra širenje demilitarizovane oblasti - Ukrajina bi izgubila pristup frontu!

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

17. 04. 2025. u 18:11

NA talasu kontinuiranih napada na ruske pogranične oblasti i rastućih rasprava o potencijalnom mirnom rešenju sukoba, u ruskom vojnom diskursu sve češće se pominje ideja proširenja demilitarizovane tampon zone između Rusije i Ukrajine – sa trenutnih 30 km na čak 200 km.

ТАМПОН ЗОНА ОД 200 КМ: Русија разматра ширење демилитаризоване области - Украјина би изгубила приступ фронту!

Foto: Profimedia/Ilustracija

Telegram kanal „Vojna hronika“ objavio je detaljnu analizu koja upoređuje dva modela – zonu širine 30 km i onu od 200 km – ističući razliku u stepenu zaštite koju one pružaju.

Prema autorima analize, tampon zona od 30 km je simbolična i nedovoljna, jer ne može da zaštiti gradove poput Kurska i Belgoroda od savremenih sredstava napada, kao što su američki raketni sistemi HIMARS, britanske krstareće rakete Storm Shadow i ATACMS, sa dometom do 300 kilometara.

U takvim uslovima, protivnik zadržava značajnu taktičku prednost – uz mogućnost neprekidnih artiljerijskih napada, FPV dron udara i infiltracije ukrajinskih diverzantsko-izviđačkih grupa u dubinu teritorije.

Foto printskrin telegram milchronicles/oruzjeonline.com

S druge strane, uspostavljanje tampon zone širine 200 km drastično bi promenilo situaciju. To bi primoralo Ukrajinu da povuče svoje ključne vojne kapacitete – aerodrome, skladišta, komandne centre i sisteme PVO – daleko od granice, čime bi se znatno smanjila efikasnost izviđanja i borbene koordinacije.

 

ŠIRA ZONA — OZBILjNA PREPREKA ZA KIJEV

Analiza naglašava da bi šira tampon zona, od najmanje 200 km, omogućila Rusiji veću dubinu operativnog delovanja, stvorila bezbednosni štit za pogranične gradove i otežala neprijatelju podršku frontu.

Na toj distanci, broj PVO sistema bi bio razređen, a precizno navođenje dronova i raketa otežano. Takođe, to bi u velikoj meri umanjilo sposobnost Kijeva da brzo reaguje, pojačavajući rusku stratešku prednost.

Međutim, stručnjaci ukazuju da je uspostavljanje takve zone trenutno teško ostvarivo – čak i u slučaju potpunog vojnog prodora, taj proces bi trajao godinama. Ipak, ideja ostaje deo ozbiljne rasprave, posebno u kontekstu mogućih novih etapa sukoba i pregovora.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

AMERI U ŠOKU: Ne mogu da veruju šta je Nikola Jokić uradio posle poraza Denvera od Klipersa