SLUČAJ KOJI AMERIKANCI POKUŠAVAJU DA ZABORAVE Nikad pronađena: Gotovo 70 godina od kako su izgubili nuklearnu bombu Mark 15 u DŽordžij

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

17. 04. 2025. u 21:33

UPRKOS naprednim bezbednosnim sistemima koje nuklearne sile poseduju, istorija pokazuje da i najmanja greška može pokrenuti lanac događaja koji bi čovečanstvo mogli dovesti do nuklearne katastrofe.

СЛУЧАЈ КОЈИ АМЕРИКАНЦИ ПОКУШАВАЈУ ДА ЗАБОРАВЕ Никад пронађена: Готово 70 година од како су изгубили нуклеарну бомбу Марк 15 у Џорџиј

Foto: Printskrin/Jutjub/ Daily Aviation

Jedan od najsenzacionalnijih i najmanje poznatih incidenata desio se 1958. godine kada je američki bombarder B-47 greškom ispustio nuklearnu bombu Mark 15 u priobalnim vodama Džordžije, u blizini ostrva Tybee. Bomba, teška 7.600 funti (preko 3,4 tone), nikada nije pronađena.

 

INCIDENT KOD OSTRVA TYBEE

Dana 5. februara 1958. godine, tokom simulacije vazdušne borbe iznad Atlantske obale SAD, došlo je do sudara između bombardera B-47 Stratojet i lovca F-86 Sabre. F-86 je oštetio krilo i morao je da se katapultira, dok je B-47, noseći nuklearnu bombu Mark 15 snage 3,8 megatona (190 puta jače od bombe bačene na Nagasaki), nakratko izgubio kontrolu.

Zbog rizika da bi oštećeni avion mogao nenamerno detonirati bombu, posada je dobila dozvolu da istu odbaci u okean. Bomba je ispuštena na visini od 7.200 stopa u zaliv Wassaw Sound, ali eksplozija nije usledila.

Naredna dva meseca, američka mornarica je tragala za bombom pomoću sonara i ronilaca, ali bez uspeha. Potraga je prekinuta u aprilu 1958. godine, a bomba je ostala zakopana negde ispod mulja — možda i samo 5 do 15 stopa ispod morskog dna. Od traganja se odustalo – zvanično, jer je bomba „bezbedna“. Nezvanično – jer nije mogla biti locirana.

DA LI JE BOMBA ZAISTA BILA BEZBEDNA?

Američke vlasti su tvrdile da bomba nije sadržala plutonijumski jezgro i stoga nije predstavljala nuklearnu pretnju.

Međutim, kasniji izveštaji ukazuju na suprotno — postoje osnovane sumnje da je bomba bila potpuno operativna. Eksperti su izračunali da bi detonacija iznad vode stvorila vatrenu loptu širine preko jednog kilometra i termalno zračenje deset puta dalje.

Čak ni danas, 65 godina kasnije, nije postignut konsenzus oko toga da li je bomba bila funkcionalna ili ne.

Naredna dva meseca, američka mornarica je tragala za bombom pomoću sonara i ronilaca. U aprilu 1958. godine, potraga je prekinuta. Zvanično, jer je bomba „bezbedna“. Nezvanično – jer nije mogla biti locirana.

U 2001. godini, nova sonar istraživanja Ministarstva energetike pokazala su da se bomba verovatno nalazi ispod 1–5 metara mulja, ali operacija njenog vađenja nikada nije pokrenuta. Zvaničnici tvrde da „nema nuklearne pretnje“ — iako se ta tvrdnja nikada nije konkretno dokazala.

ŠTA BI SE DESILO DA SE OVAKO NEŠTO DOGODI DANAS?

Ovaj incident nameće ozbiljno pitanje: šta bi se dogodilo da se slična greška desi danas — na primer, SAD greškom ispuste nuklearnu bombu iznad neke zemlje tokom transporta?

Podsetimo, Sjedinjene Američke Države su 14. aprila 2025. godine započele povlačenje svojih nuklearnih bombi starije generacije B61-3/4 iz evropskih baza.

U takvom scenariju, da li bi oštećena zemlja odgovorila? Da li bi svet bio gurnut u nuklearni rat?

Prema analizi Centra za kontrolu naoružanja i širenja oružja, detonacija takve bombe u vodi proizvela bi:

*Vatrenu loptu prečnika preko 1 kilometra

*Toplotni talas koji bi dosegao i do 10 kilometara

*Radioaktivnu kontaminaciju celog zaliva

*Masovne civilne žrtve i trajnu ekološku štetu

 

NUKLEARNA PRETNjA NIJE SAMO TEORIJSKA

Slučaj izgubljene bombe kod ostrva Tybee dokazuje da čak i najnaprednije države i vojske nisu imune na ljudsku grešku. Kada je greška povezana sa oružjem jačine miliona tona TNT-a, svet se nalazi opasno blizu samouništenja.

U svetu u kojem devet ili čak deset država poseduju nuklearno oružje, ideja o greškom ispaljenoj ili izgubljenoj bombi nije samo prošlost. Uprkos decenijama kontrole i nadzora, čovek ostaje najveći rizik — i dokaz za to leži u blizini obala američke Džordžije.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

Alisa te vodi od Stadiona do Diznilenda