NEVEROVATNO: Najstariji američki astronaut vratio se na Zemlju na svoj 70. rođendan
NAJSTARIJI aktivni američki astronaut Don Petit vratio se sa Međunarodne svemirske stanice (ISS) na Zemlju na svoj 70. rođendan, preneli su danas američki mediji.

Foto: Astronaut/Provided Nasa/ Profimedia
Svemirska kapsula Sojuz MS-26, koja je prevozila Petita i njegove ruske kolege Alekseja Ovčinina i Ivana Vagnera, sletela je danas padobranom u stepu Kazahstana u 6.20 po lokalnom vremenu (1:20 GMT), prenosi BBC.
Astronauti su proveli 220 dana na ISS i za to vreme su obišli Zemlju 3.520 puta, saopštila je američka svemirska agencija NASA, navodeći da je za Petita, koji je do sada proveo ukupno 590 dana u svemiru, ovo bila četvrta misija.
Ipak, on nije najstarija osoba koja odletela u kosmos, jer taj rekord drži Džon Glen, koji je sa 77 godina učestvovao u misiji NASA 1998. godine.
Glen je preminuo 2016. godine.
Petit, koji je rođen u Oregonu 20. aprila 1955. godine, biće prevezen u Hjuston u Teksasu, dok će Ovčinin i Vagner otići u glavnu rusku bazu za obuku kosmonauta u Zvjozdnom Gorodoku (Zvezdani Grad) blizu Moskve.
Pre odlaska sa ISS-a, posada je predala komandu svemirskog broda japanskom astronautu Takuji Onišiju.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)