RUSIJA RASPOREĐUJE SMRTONOSNE M1991 RAKETNE BACAČE! Severnokorejsko naoružanje sve prisutnije na frontu u Ukrajini (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

23. 04. 2025. u 17:11

NOVI video-snimak potvrdio je da Rusija trenutno koristi višecevne raketne bacače (MLRS) M1991 kalibra 240 mm, severnokorejske proizvodnje, na ratištu u Ukrajini.

РУСИЈА РАСПОРЕЂУЈЕ СМРТОНОСНЕ М1991 РАКЕТНЕ БАЦАЧЕ! Севернокорејско наоружање све присутније на фронту у Украјини (ВИДЕО)

Foto printskrin tvzvezda.ru

Snimke koje je objavio ukrajinski novinar Jurij Butusov prikazuju ruske trupe kako na ove raketne sisteme postavljaju improvizovane antidron kaveze u vojnom hangaru.

Ovo je prva vizuelna potvrda prisustva takvih sistema u posedu ruske vojske i potvrđuje saradnju i tokove severnokorejskog naoružanja ka Rusiji.

Prema ukrajinskim tvrdnjama, Rusija je navodno do sada primila oko 120 jedinica M1991 iz Severne Koreje, dok se u narednom periodu očekuju dodatne isporuke. Ovi moćni artiljerijski sistemi imaju domet do 65 km, značajno pojačavajući ruske sposobnosti za udare na daljinu.

Prema rečima Kirila Budanova, šefa ukrajinske vojne obaveštajne službe, do januara 2025. godine Rusija je već primila pomenutih 120 sistema, a slična količina očekuje se i u narednim mesecima.

Besni zvaničnici iz Ukrajine, koje naoružava preko 50 zemalja "kolektivnog zapada”, tvrde da je prva pošiljka Moskvi iz Pjongjanga realizovana 29. novembra 2024. godine kao deo šireg paketa koji je uključivao više od 100 komada severnokorejske vojne opreme.

U pošiljci su se, osim MLRS M1991, a prema tvrdnjama Kijeva, nalazili i samohodni haubički sistemi M1989 Koksan, balističke rakete KN-23 i preko pet miliona artiljerijskih projektila.

Od tada je prisustvo severnokorejskog naoružanja u Ukrajini sve vidljivije. Pored oružja, ukrajinski izveštaji iz 2024. godine ponavljali su mesecima, a zapadni mediji naširoko prenosili, kako je navodno više od 11.000 severnokorejskih državljana raspoređeno u Rusiji, uključujući oblasti blizu linija fronta.

Pošto se pored toliko zemalja koji pomažu Ukrajinu, neka zemlja drznula da pomogne Rusiji, Kijev je dva zarobljena azijata pokušao da priloži kao dokaz. Kada to nije urodilo očekivanim plodom, slično su nedavno pokušali i sa Kinom u pokušaju da je uvuku u sukob.

Sa druge strane, u junu 2024. godine potpisano je strateško partnerstvo između Severne Koreje i Rusije, koje je kasnije ratifikovao Pjongjang u novembru iste godine. Kao rezultat tog sporazuma, a prema navodima Kijeva, zaključene su dodatne isporuke – uključujući 50 haubica M1989 i 20 modernizovanih MLRS sistema kalibra 240 mm, raspoređenih u ruskom regionu Kursk.

Foto Shutterstock

Ove isporuke ističu sve jači vojni savez između Moskve i Pjongjanga, dok Kijev pokušava da izazove zabrinutost kod svojih zapadih sponzora te tako produbi podelu između istoka i zapada, a sebi osigura dodatna sredstva.

Severna Koreja možda ne može Rusiji da pruži satelitske izviđačke podatke za buduće mete koje obrađuju neuronske mreže i hiljade analitičara centara za obradu podataka, poput onih na zapadu koji to rade za Kijev.

Međutim, u pogledu proizvodnje vođenih i nevođenih raketa i projektila, Severna Koreja po svoj prilici može biti čak i u prednosti u odnosu na najrazvijenije, visokotehnološke zemlje zapadnog sveta.

Podsetimo, koji se sve severnokorejski projektili i sistemi naoružanja mogu naći korisnim ruskim oružanim snagama, već smo pisli. Vrlo je verovatno da su ovi snimci isporuke severnokorejskog oružja Rusiji namerno plasirani kako bi se ostavila određena vrsta poruke zapadnim zemljama koje još uvek otvoreno snabdevaju Ukrajinu.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

6.000 STABALA ZA ZDRAVIJU SRBIJU -  MaxBet obeležio Dan planete sadnjom šuma