VATIKANSKE PIKANTERIJE PRE IZBORA NOVOG PAPE: Kafić u kojem kardinali lobiraju
Izbor novog pape je u Siktinskoj kapeli koju je oslikao Mikelanđelo, a prikazuje i gejeve
Foto: Printscreen
Više od sto kardinala koji su do sada doputovali u Rim narednih nekoliko dana će se dogovarati kome će dati glas na konklavi, koja započinje narednu sredu. Omiljen im je jedan kafić u Vatikanu, kojeg zovu i "kardinalski", gde crkveni dostojanstvenici dolaze i vode poverljive razgovore.
Većina ih je smeštena u Domu svete Marte, skromnom vatikanskom hotelu u kojem je celo vreme stanovao u tri sobe na drugom spratu i papa Franjo. Jedan od kardinala pozvao je nekoliko prijatelja i ispraznili su mini bar, a bio je jako začuđen kada je dobio račun, jer je mislio da je sve u "hotelu" besplatno.
Izbor novog pape po tradiciji se održava u Sikstinskoj kapeli, oslikanoj Mikelanđelovim freskama. Najpoznatije je delo slikara koji je bio gej "Stvaranje Adama", koje prikazuje ispruženu Božju ruku prvom čoveku i "Poslednji sud" koji prikazuje i gole muškarce i u tom ambijentu odvija se konklava.
Filipinski kardinal Luis Antonio Tagle, koji slovi kao jedan od favorita, ima iza sebe "aferu" kada je pevao pesmu "Bitlsa" Imađine. Kardinal se pravda da na snimci nije pevao stih u kome Đon Lenon zamišlja svet bez religija. "Zamisli da nema raja, nema pakla ispod nas, zamisli da nema religije" pevao je slavni Bitls 1971. godine, a sada mnogi zameraju filipinskom kardinalu što je uopšte pevao tu pesmu.
Preporučujemo
TALAS PROTESTA U IRANU SE ŠIRI: Šest pripadnika snaga bezbednosti ubijeni u neredima
11. 01. 2026. u 11:30
NAPUSTILA GRAD I NA BABOVINI ODGAJA DECU: Mlada Beograđanka Aleksandra odlučila da se pre 14 godina vrati u planinsko selo Vlase kod Vranja
MOJ tata se ljutio na mene, govorio je, ja sam odatle otišao, a ti se vraćaš, ali ja sam odlučila i na kraju je život tako sve uredio da na mestu u planinskom selu Vlase, gde je njegova majka Ljubica odgajala trojicu sinova i jednu kćer, to sada radim i ja - započinje svoju po mnogo čemu neobičnu priču tridesetšetogodišnja učiteljica Aleksandra Ljubić, književnica, slikarka, supruga, odbornica u skupštini grada i, kako kaže, najvažnije mama Darka (14), Đorđa (10), Veljka (8) i Marijane (7).
10. 01. 2026. u 15:08
FRANCUSKA PRETI IZLASKOM IZ NATO-a: Glasanje u parlamentu, bes prema Trampu zbog Venecuele, Izraela i Grenlanda
FRANCUSKA je zapalila političku fitilj-bombu u samim temeljima NATO-a, u trenutku kada se globalne tenzije ubrzano prelivaju sa periferije na samu strukturu zapadnog bezbednosnog sistema.
10. 01. 2026. u 06:30
ĆERKA DOŠLA KOD ČEDE Vidite šta je uradila Kosu: "Dobio je šta je tražio!" (VIDEO)
ČEDA Jovanović nedavno je otkrio da je počeo da živi sa svojim prijateljam Acom Kosom, a ne krije da mu njegova podrška u životu mnogo znači.
11. 01. 2026. u 09:32
Komentari (0)