TUSK NAJAVLJUJE MILITARIZACIJU: Stvaramo vojsku kakvu Poljska nije imala vekovima da bismo pobedili

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

02. 05. 2025. u 00:22

POLjSKI premijer Donald Tusk izjavio je danas da ta zemlja trenutno ulaže milijarde u naoružanje i infrastrukturu.

ТУСК НАЈАВЉУЈЕ МИЛИТАРИЗАЦИЈУ: Стварамо војску какву Пољска није имала вековима да бисмо победили

Foto: Profimedia

-Nećemo oklevati da favorizujemo poljske kompanije. Ekonomski nacionalizam zaista nije loša stvar. Stvaramo vojsku kakvu Poljska nije imala vekovima, super jaku i modernu - vojsku za pobedu. Najjača ekonomija, najjača vojska, najjači glas u Evropi. Ovo zahteva hrabrost, snagu i veštine", poručio je premijer Poljske u tv obraćanju, prenosi agencija PAP.

Tusk je najavio širenje poljske industrije i eliminaciju svih barijera koje ometaju preduzetnike.

Prema njegovim rečima, vremena su teška, neizvesnost, brutalnost i sebičnost se vraćaju u svetsku politiku.

-Rat više nije apstrakcija, vezanost za vrednosti zamenjuje verovanje da ništa ne dolazi besplatno. Da li to znači da će nam naš poljski san ponovo biti oduzet? Da li treba da se plašimo? Ne. Trebalo bi da budemo jaki, poručio je.

Kako je naveo, Poljska ima kompetencije na najvišem svetskom nivou u međunarodnim odnosima, a "njen glas nije zvučao tako snažno od pamtiveka".

Foto: Jutjub/KNIGHT FLIGHT VIDEO/Vikipedija

-Poljska se poštuje i sluša. Bez Poljske se ništa značajno ne može postići u Evropi, rekao je premijer Poljske.

On je najavio je da će svojim dosadašnjim dostignućima dodati još jedan element - ekonomsku diplomatiju.

-Država će biti pokrovitelj širenja poljskog biznisa, našeg izvoza i interesa poljskih subjekata u inostranstvu, izjavio je Tusk i dodao da će se dosledno boriti za svako radno mesto u Poljskoj, jer, kako je naveo, "snaga države dolazi iz uspeha njenih građana".

(Tanjug)

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.

07. 12. 2025. u 11:41

Komentari (0)

TOTALNI OBRT! Partizan demantovao da je potpisao ugovor sa Penjarojom