OVO SU SLEDEĆI KORACI ZA PREGOVORE O UKRAJINI: SAD objavile o čemu se radi
SLEDEĆI veliki korak povodom pregovora o Ukrajini treba da bude, prema mišljenju Vašingtona, direktan kontakt Moskve i Kijeva, izjavio je potpredsednik Sjedinjenih Američkih Država Džej Di Vens.

Profimedia/Novosti Ilustracija
- Želimo da se Rusija i Ukrajina dogovore o osnovnim uslovima za pregovore.
SAD su spremne da učestvuju u ovim diskusijama, ali je najvažnije da same strane počnu da razgovaraju - ocenio je Vens na forumu u Vašingtonu, u organizaciji Minhenske bezbednosne konferencije.
On je dodao da je američki predsednik Donald Tramp usmeren na nastavak pregovaračkog procesa i očekuje od strana jasnu formulaciju njihovih zahteva.
Prema njegovim rečima, SAD pokušavaju da se fokusiraju na pitanja dugoročnog rešavanja ukrajinskog sukoba, kao i da se udalje od ideje o primirju, jer se Rusiji ona ne dopada.
Američka administracija smatra da Rusija traži previše u pregovorima o Ukrajini, mada ne smatraju da Moskva nije zainteresovana za mir, naglasio je zvaničnik.
Vens je ranije izjavio da Sjedinjene Američke Države nameravaju da aktivno traže početak direktnih pregovora između strana u ukrajinskom sukobu u narednih 100 dana.
Prethodno, Tramp je u intervjuu En-Bi-Siju rekao da je Vašington sve bliži postizanju sporazuma sa jednom od strana u sukobu u Ukrajini.
Predsednik Rusije Vladimir Putin je ranije na sastanku sa specijalnim izaslanikom predsednika SAD Stivom Vitkofom potvrdio spremnost ruske strane da pregovara sa Ukrajinom bez preduslova.
U sredu je portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio da Rusija mirovni sporazum treba da zaključi sa Ukrajinom, a ne sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Moskva vidi da vlasti u Vašingtonu računaju na „brzi uspeh“ u mirovnom procesu u Ukrajini, ali je potrebno rešiti sve detalje, napomenuo je on. Istovremeno, Peskov je naglasio da je Moskva zahvalna Vašingtonu na naporima u rešavanju situacije u Ukrajini.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov takođe je izjavio da se Rusija zalaže za početak direktnih pregovora sa Ukrajinom bez preduslova.
(Sputnjik)
Preporučujemo

"TO JE SKANDAL!" Orban žestoko udario na Ursulu fon der Lajen zbog Ukrajine
07. 05. 2025. u 15:26

DONALD TRAMP OTKRIO! Evo kada će se završiti rat u Ukrajini, a tiče se fudbala i Rusije
07. 05. 2025. u 12:40

Kari’s on fire – Pešić se vraća na klupu Pirota!
SVUDA pođi, kući dođi – Pešić se vraća na klupu Pirota! Kako Mozzart sport saznaje, selektor košarkaške reprezentacije Srbije preuzima još jedan važan zadatak i diže ceo svoj rodni kraj na noge! Ova odgovorna dužnost poverena mu je u velikoj akciji Fondacije Mozzart i KSS-a, a svečana promocija zakazana je za subotu, 21. jun u 20.00 časova na Omladinskom stadionu u Pirotu!
19. 06. 2025. u 13:00

SRPSKA POSLA: Nikola Jokić zapanjio svet! Vratio se u Srbiju i uradio OVO (VIDEO)
NIKOLA Jokić je najbolji košarkaš planete, ali dajte mu loptu i biće najbolji u svakom sportu. To je pokazao još jednom.
08. 06. 2025. u 08:54

DUŠAN U ŠOKU: Šta je Tramp pitao Vlahovića
AMERIČKI predsednik Donald Tramp ugostio je u Ovalnom kabinetu ekipu Juventusa, a onda postavio škakljivo pitanje Vlahoviću i drugovima.
19. 06. 2025. u 10:33
Komentari (0)