KORIJERE DELA SERA: Lav 14 izglasan za papu nakon povlačenja Parolina iz trke
RIMOKATOLIČKI poglavar Lav 14 izglasan je za novog papu nakon što se državni sekretar Vatikana, kardinal Pjetro Parolin, povukao iz trke, iako je vodio u prva tri kruga, preneo je danas Korijere dela sera, pozivajući se na izvore.
AP Photo/Alessandra Tarantino
Detalji glasanja na konklavi su tajni, a Italijan Pjetro Parolin bio je među glavnim favoritima.
Korijere dela sera, navodeći izvore, piše da je Parolin u prvom i drugom krugu glasanja dobio najveću podršku, kao i u trećem krugu u četvrtak u podne, kada je dobio 49 glasova, nadmašivši 38 koliko je dobio budući papa, Robert Prevost.
Prema pisanju ovog lista, Parolin je nakon toga priznao da neće moći da dobije veću podršku i odlučio je da se povuče iz trke.
Ovo je omogućilo Robertu Prevostu da privuče glasove onih koji ga do tada nisu podržavali, konačno prešavši prag od dve trećine potrebnih u četvrtom krugu glasanja.
Nakon što je dobio 89 glasova, Prevost je postao papa Lav 14.
Ovaj ishod podseća na konklavu 2013. godine, kada je izabran papa Franja.
Tom prilikom, favorit je bio milanski nadbiskup Anđelo Skola, ali je argentinski kardinal Horhe Mario Bergoljo izabran u petom krugu glasanja, u procesu koji je takođe bio izuzetno kratak i postao papa Franja.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli
Preporučujemo
PREVOST O PAPA FRANjI: Cenio sam ga zbog velikodušnosti i autentičnog hrišćanskog srca
09. 05. 2025. u 00:30
PAPA LAV XIV NEDAVNO BIO U SRBIJI: Imao važnu ulogu na sastanku (FOTO)
08. 05. 2025. u 21:47
HAOS U BRITANIJI ZBOG VENECUELE: Britanski premijer ne zna kako da reaguje
PREMIJER Velike Britanije Kir Starmer odbio je da osudi američku vojnu akciju u Venecueli, uprkos pozivima opozicije.
04. 01. 2026. u 13:38
MADURO SE NA ENGLESKOM OBRATIO AMERIČKIM AGENTIMA: Pogledajte šta im je rekao (VIDEO)
PREDSEDNIK Venecuele Nikolas Maduro je helikopterom stigao na Menhetn, nakon čega je konvojem prebačen u Pritvorski centar (MDC) u Bruklinu, ozloglašeni zatvor opisan kao „odvratan“ sa „zastrašujućim“ uslovima. Tamo su ostali pevač R. Keli, Gislejn Maksvel i Sem Bankman-Frid.
04. 01. 2026. u 08:58
U VENECUELI 4.000 HRVATA : Strah, svuda tišina puna tenzije
U VENECUELI živi 4.000 osoba hrvatskog porekla koje posle noćašnjeg američkog napada na glavni grad Karakas, zatvorene u kućama, čekaju dalji razvoj događaja, rekla je u subotu Hini predstavnica hrvatske zajednice u toj južnoameričkoj zemlji.
03. 01. 2026. u 18:47
Komentari (0)