"TO NIJE KORAK KA MIRU!" Moskva o namerama Kijeva - Tridesetodnevno primirje će Ukrajini omogućiti da se naoruža i pokrene novu eskalaciju
TRIDESETODNEVNI prekid vatre o kome govori Kijev samo će omogućiti Ukrajini da se ponovo naoruža i dostigne novi nivo eskalacije. To nije korak ka miru, već korak u suprotnom smeru, izjavio je zvaničnik ruskog Ministarstva spoljnih poslova za zločine kijevskog režima Rodion Mirošnik.

Foto: M.Stevanović
- Postoji niz izjava ovakvih izjava. Trideset dana, 30-dnevno primirje, takozvani režim prekida vatre, odnosno mi apsolutno shvatamo da je to ukrajinskoj strani potrebno jednostavno da bi dodatno ojačala svoje pozicije, izgradila utvrđenja, snabdela se oružjem, pregrupisala snage, sredstva i tako dalje. To jest, da bi za mesec dana dostigla novi nivo eskalacije. Naravno, ovo nije kretanje ka rešenju, već u suprotnom smeru - rekao je Mirošnik.
Prema njegovim rečima, Moskva nije ni na koji način zainteresovana za ovaj pristup. U Moskvi shvataju da se to ne uklapa u mirovne procese i inicijative.
On je, međutim, dodao da se ipak nada da će pregovori u Istanbulu dovesti do nekog pozitivnog rezultata.
- Spreman sam da grešim i mogu da se nadam da će ukrajinska strana doći sa nečim konstruktivnijim, nekim konstruktivnim pristupom o kojem će moje kolege zaista moći detaljno da razgovaraju i traže mehanizme realizacije - ocenio je Mirošnik.
Kako je naveo, ruska strana učinila je sve za organizaciju pregovora u Istanbulu, ali ne odgovara za nepredvidivo ponašanje Kijeva.
- Odgovarati za izuzetno nepredvidljivog, prevrtljivog protivnika nije najpovoljniji zadatak. Jer smo do danas uradili sve što smo morali da uradimo u ovom trenutku. Inicirali smo, pripremili pregovaračku platformu, predložili smo kompetentnu, ovlašćenu grupu pregovarača i imamo svoje predloge. Teško mi je da zamislim šta je još Rusija trebalo da uradi. A kako će se ponašati ukrajinska delegacija – ne znam - istakao je on.
On je ocenio da postoji šansa da se u Istanbulu izradi dokument za okončanje sukoba u Ukrajini.
- Prvo je potrebno proći prvu etapu, odnosno postići sporazume o postizanju mira, pronaći sam mehanizam za rešenje. Grupe koje su formirane sa obe strane, one to mogu da urade. Mogu da razviju model koji će biti prihvatljiv i za Rusiju i za Ukrajinu, a koji će biti prihvaćen od strane međunarodne zajednice. Postoje takve šanse - zaključio je Mirošnik.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO:
EKSKLUZIVNI SNIMCI SA PARADE POBEDE: Od Seagala do aviona
Preporučujemo

"ZAUSTAVIMO IH ODMAH!" Orban o evropskom planu za Ukrajinu: Tastera za otkazivanje nema
15. 05. 2025. u 21:41

JEDNA OD NAJBLIŽIH TRAMPOVIH SARADNICA ŠOKIRALA: Vanzemaljci postoje, podelićemo istinu sa narodom
DIREKTORKA nacionalne obaveštajne službe (DNI) Tulsi Gabard rekla je da veruje u postojanje vanzemaljaca, ali je istakla da mora da bude "oprezna" u vezi s onim što iznosi u javnost, budući da ima pristup velikom broju poverljivih informacija.
06. 08. 2025. u 17:35

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

ZAŠTO RAT U UKRAJINI JOŠ TRAJE? Orban krivi Trampa: "Nije dovoljno jak!" Mađar okrenuo leđa američkom lideru?
MAĐARSKI premijer Viktor Orban dosad je bio jedan od najvernijih evropskih saveznika Donalda Trampa, posebno kada je reč o ratu u Ukrajini i obećanjima o brzom postizanju mira. Ali tokom vikenda po prvi put javno je kritikovao američkog predsednika, poručivši da Tramp, barem zasad, nije pokazao dovoljno snage da uveri evropske lidere da zaustave rat.
06. 08. 2025. u 16:06
Komentari (0)