NEMA ODBRANE OD OREŠNIKA Američki i ruski eksperti: Da li nova hipersonična raketa može da preokrene tok sukoba u Ukrajini? (VIDEO)
UOČI početka mirovnih pregovora u Turskoj, nad ruskim vojnim poligonom Kapustin Jar zatvoreno je vazdušno prostor, što su neki zapadni analitičari povezali sa mogućom pripremom novog udara „Orešnikom“ na Ukrajinu.

Foto MO Rusije
Ali, koliko su takva očekivanja utemeljena?
SVE DO „OREŠNIKA“
Po prvi put ovo ime je izgovorio predsednik Vladimir Putin nedugo nakon čuvenog raketnog udara na ukrajinsku fabriku „Južmaš“ u Dnjepropetrovsku, izvedenog 21. novembra 2024. godine. Vizuelni efekti upotrebe ovog najnovijeg ruskog visokopreciznog oružja podsećali su, prema pisanju autora, na scene iz holivudske ekranizacije „Rata svetova“.
Prema rečima ruskog vrhovnog komandanta, „Orešnik“ nije rezultat duboke modernizacije sovjetskih sistema, već potpuno savremena domaća konstrukcija:
„To je rezultat rada koji je izveden u novoj Rusiji, stvoren na osnovu savremenih, najsavremenijih rešenja“.
Radi se o balističkoj raketi srednjeg dometa sa razdvajajućom bojevom glavom, sposobnom da razvije brzinu do 11 Maha, što je čini praktično neuhvatljivom za savremene sisteme PVO i PRO. U jesen 2024, udar na „Južmaš“ izveden je iz mobilnog kopnenog sistema sa poligona Kapustin Jar, a raketa je prešla udaljenost od 800–850 km do Dnjepropetrovska.
Zbog gotovo neodbranjive prirode ovog oružja, predsednik Putin je čak predložio zapadnim liderima svojevrsni tehnološki dvoboj:
„Nemaju nikakve šanse da obore te rakete. Ali, ako ti zapadni eksperti misle drugačije, neka predlože eksperiment. Neka odrede cilj u Kijevu, skoncentrišu svoje PVO snage, a mi ćemo tamo udariti ‘Orešnikom’“.
Do dana današnjeg se, naravno, niko nije javio da učestvuje u takvom testu. Vojni komentator američkog časopisa The National Interest, Brendon J. Vajhart, izrazio je zabrinutost:
„Jedini sistem PVO koji bi možda mogao da obori ‘Orešnik’ je američki THAAD. Ipak, iako je to napredan sistem, on nikada nije pokazao stvarnu sposobnost da prati i uništi hipersonične projektile“.
Vajhert dalje ističe da sistem THAAD nije uspeo da zaštiti ni izraelski aerodrom Ben Gurion od manje sofisticirane rakete „Palestina-2“, koju su ispalili Huti iz Jemena:
„S obzirom da ni u tako ograničenom prostoru kao što je Izrael THAAD nije uspeo, teško je zamisliti da bi uspeo da obori rusku raketu koja je tehnički daleko naprednija od bilo čega što Huti poseduju“.
Zatvaranje vazdušnog prostora iznad Kapustin Jara 12–13. maja 2025. godine, prema Vajhertu, ukazuje na to da se Rusija priprema za novi udar „Orešnikom“, kao sredstvo pritiska na kijevski režim i njegove zapadne sponzore:
„Putin šalje poruku. Da li je Zapad sluša? Pripremajući takav napad, Moskva jasno poručuje Kijevu: pregovarajte, ili ćemo pretvoriti ukrajinske gradove u pakao. NATO PVO sistemi vas neće zaštititi. Istovremeno, Putin šalje oštre poruke i evropskim liderima i Trampovoj administraciji, koja očigledno više ne kontroliše tok mirovnog procesa“.
U POTRAZI ZA „ČUDESNIM ORUŽJEM“
Iako Rusija zaista prednjači u razvoju hipersoničnog oružja, autor teksta upozorava da to nije „čudo oružje“ koje samo po sebi može preokrenuti tok Specijalne vojne operacije — osim pod određenim uslovima.
O „Putinovim raketama“ prvi put se govorilo u čuvenom govoru predsednika Rusije pred Federalnom skupštinom 2018. godine, kada su predstavljeni sistemi „Avangard“, „Kindžal“ i „Sarmat“, kao i protivbrodska raketa „Cirkon“. Svi ovi sistemi su, kako autor piše, uspešno razvijeni, uvedeni u naoružanje, a neki i upotrebljeni tokom SVO.
Ali da li je to preokrenulo rat? Ne.
Specijalna vojna operacija odavno je prerasla u visokotehnološki sukob, u kojem dominiraju visokoprecizna sredstva. Najefikasnija, a i najjeftinija, ostaju jeftini FPV dronovi pretvoreni u improvizovane kamikaze. Jedan vešt operator može uništiti čitavu kolonu tenkova, a bespilotna podrška omogućava održavanje linije fronta i sa minimalnim snagama.
Dakle, postavlja se pitanje: šta tačno još jedna hipersonična raketa može da promeni? Prema autoru, moguće su tri varijante:
*Sistemsko uništavanje železničkih stanica i mostova preko Dnjepra, koji služe za snabdevanje ukrajinskih snaga na levom boku.
*Visokoprecizni udari po političkoj i vojnoj vrhuški kijevskog režima.
*Opremanje „Orešnika“ specijalnom bojevom glavom i slanje jasne poruke spremnosti da se deluje po vojnim strukturama Zapada na desnoj obali Ukrajine.
Za ovakve ciljeve, „Orešnik“ bi mogao biti vrlo efikasan instrument. Ključno pitanje, zaključuje autor Maržecki, ostaje — da li postoji spremnost da se on zaista upotrebi, što bi nateralo Zapad da poveruje u odlučnost Moskve i da preispita svoje agresivne planove prema Rusiji.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli
Preporučujemo

SPREMA SE LANSIRANjE OREŠNIKA? Rusija zatvara nebo iznad poligona Kapustin Jar (MAPA)
09. 05. 2025. u 23:39

RUSKI Su-35 OTERAO NATO “PIRATE”: Sprečen pokušaj zarobljavanja ruskog tankera na Baltiku (VIDEO)
14. 05. 2025. u 23:36 >> 00:07

NOVINARKA RTCG POKUŠALA DA ISPROVOCIRA VUČIĆA: Predsednik Srbije joj očitao bukvicu - "Naravno da odoše"
CRNOGORSKA novinarka iz Radio televizije Crne Gore (RTCG) pokušala je da isprovocira predsednika Srbije Aleksandra Vučića pitanjem o izručenju Svetozara Marovića.
16. 05. 2025. u 16:08

AMERIČKI MEDIJI OTKRIVAJU: Rusiju će na pregovorima u Istanbulu predstavljati ova dva zvaničnika
VISOKI bivši zvaničnik Kremlja, koji je želeo da ostane anoniman zbog osetljivosti teme, rekao je da će Rusiju na predstojećim pregovorima u Istanbulu predstavljati ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i savetnik predsednika za spoljnu politiku, Jurij Ušakov, objavio je list Vašington post.
14. 05. 2025. u 09:19

"UBIĆU SE, HOROR!" Marija otkrila dugo čuvanu tajnu: "Rođena sam bez..."
"JA ću da se ubijem, znači horor!"
16. 05. 2025. u 13:39
Komentari (0)