PENTAGON O PRETNJI KINE I RUSIJE: Mogli bi razviti orbitalne nuklearne rakete za udare na Sjedinjene Države

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

16. 05. 2025. u 20:11

PENTAGON je izdao 14. maja 2025. američki ozbiljno upozorenje – Rusija i Kina bi u narednoj deceniji mogle razviti nuklearne rakete koje se lansiraju iz niske Zemljine orbite, što bi im omogućilo brže i teže uočljive udare na teritoriju Sjedinjenih Američkih Država.

ПЕНТАГОН О ПРЕТЊИ КИНЕ И РУСИЈЕ: Могли би развити орбиталне нуклеарне ракете за ударе на Сједињене Државе

Foto: Printskrin JuTjub

Vest je objavio Bloomberg, pozivajući se na izveštaj Obaveštajne uprave Ministarstva odbrane SAD (DIA). U fokusu je "frakcioni orbitalni bombarderski sistem" (FOBS), koja zaobilazi klasične radarske i satelitske sisteme ranog upozorenja, omogućavajući napad iz neočekivanih pravaca – poput Južnog pola.

FOBS: NOVA PRETNjA S ORBITE

Prema analizama DIA, do 2035. godine Kina bi mogla povećati svoj arsenal nuklearnih interkontinentalnih raketa sa 400 na 700 jedinica, dok bi Rusija mogla dostići 400 raketa.

Dodatno zabrinjava razvoj orbitalnih sistema FOBS, koji omogućavaju izuzetno brzo dostavljanje bojevih glava bez prolaska kroz standardne severne rute koje američki radari prate.

Procene govore da bi Kina mogla razviti do 60 FOBS sistema, a Rusija do 12. Time bi tradicionalna strategija ranog upozoravanja SAD bila dovedena u pitanje.

„ZLATNA KUPOLA“ DONALDA TRAMPA – PRESKUPA I NEJASNA ODBRANA

Kao odgovor na ove nove pretnje, predsednik Donald Tramp je u januaru 2025. godine najavio razvoj novog višeslojnog protivraketnog sistema „Zlatna kupola“, koji bi navodno bio sposoban da presreće balističke, hipersonične i orbitalne projektile.

Američka Agencija za protivraketnu odbranu započela je konsultacije sa industrijskim partnerima u aprilu 2025, ali se konkretni rezultati ne očekuju pre 2030-ih godina, i to zbog visokih tehničkih zahteva i troškova koji premašuju stotine milijardi dolara.

KRITIKE NA RAČUN AMERIČKE STRATEGIJE

Kritičari, uključujući kongresmena Kena Kalverta, izražavaju sumnju u ostvarivost projekta:

„Zlatna kupola više liči na novi pokušaj ‘Zvezdanih ratova’ iz ere Ronalda Regana, nego na realno primenjiv sistem u savremenim uslovima.“

Upozorenje Pentagona dolazi u trenutku kada se globalna bezbednosna arhitektura brzo menja, a orbitalno oružje postaje sledeća velika trka u naoružanju, sa potencijalno katastrofalnim posledicama po svetsku stabilnost.

ZVEZDANI RATOVI RONALDA REGANA

“Zvezdani ratovi” (Star Wars) je popularni nadimak za Inicijativu strateške odbrane (Strategic Defense Initiative – SDI– SDI) koju je predsednik Ronald Regan najavio 23. marta 1983. godine. Cilj SDI bio je da razvije napredni sistem protivraketne odbrane koji bi mogao presresti i uništiti sovjetske interkontinentalne balističke rakete (ICBM) — iz svemira.

Naziv je potekao iz medija i javnosti, jer je koncept delovao futuristički i nalik naučnoj fantastici, slično kao u Luksovoj filmskoj franšizi „Star Wars“.

Ključne karakteristike SDI:

*Lasersko oružje i sistemi sa svemirskih satelita

*Kinetički presretači – projektili koji udaraju u neprijateljske rakete

*Radari i senzori u svemiru za rano upozoravanje i navođenje

*Fokus na tehnološku nadmoć, a ne samo nuklearno odvraćanje

SDI nikada nije u potpunosti realizovan zbog tehničkih, finansijskih i političkih izazova. Ipak, program je imao veliki psihološki i strateški uticaj: mnogi veruju da je pritisak koji je stvorio navodno doprineo kraju Hladnog rata.

Kasnije verzije programa evoluirale su u današnje sisteme protivraketne odbrane poput Aegis, THAAD i GMD. U suštini, “Zvezdani ratovi” su predstavljali ambicioznu viziju svemirske zaštite SAD od nuklearnog napada, koja nikada nije ostvarena u punom obliku, ali je promenila tok vojne tehnologije i geopolitike 20. veka.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ZAVRŠENA OBNOVA MALIH HE „VUČJE“ I „JELAŠNICA“