NOVA GVOZDENA ZAVESA: Pet država NATO spremno da minira oblasti duž granice s Rusijom
PET država NATO – baltičke zemlje, Poljska i Finska - spremno je da minira oblasti duž granice sa Rusijom, piše „Dejli telegraf“.
Foto: Profimedia/Ilustracija
-Od Laponije na krajnjem severu Finske do vojvodstva Lublin na istoku Poljske u Evropi će spustiti nova gvozdena zavesa. Svaka od država članica NATO duž te činije odlučila je da obuzdavanje Rusije zahteva odbrambene mere koje su do sada bile nezamislive. U slučaju potrebe oni će posejati milione mina u borove i brezove šume, tvrdi britanski list.
List podseća da su Finska, Estonija, Letonija, Litvanija i Estonija saopštile da napuštaju Konvenciju iz Otave o zabrani protivpešadijskih mina.
Sada sve te zemlje treba i zvanično da obaveste UN o svojoj odluci kako bi mogle da proizvode, skladište i koriste mine na svojoj teritoriji.
Kako se navodi, vojni stratezi tih zemalja već proučavaju koje tačno pogranične oblasti treba da budu minirane u slučaju sukoba.
Kao primer se navodi Litvanija. Vlasti ove baltičke republike nameravaju da na odbranu troše 5,5 odsto BDP i izdvojile su 800 miliona evra za proizvodnju protivtenkovskih i protivpešadijskih mina.
Poslanik Sejma, a nekada ministar odbrane, Laurinas Kasčjunas je rekao za „Dejli telegraf“ da je razradio plan reagovanja u slučaju napada na zemlju koji podrazumeva čitav sistem odbrane. Taj sistem uključuje mine, protivtenkovske prepreke, drnove i oružje velikog dometa.
Prema njegovim rečima, Litvanija će sama proizvoditi mine, a biće ih potrebno na stotine hiljada.
Podsetimo, predsednik Rusije Vladimir Putin je rekao da su tvrdnje da Rusija namerava da napadne evropske zemlje i NATO laži i besmislice.
sputnikportal.rs
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Preporučujemo
UKRAJINSKI VOJNICI: Pogledajte šta Rusi rade u Pokrovsku, ne možemo da ih pratimo
RUSKI vojnici u Pokrovsku deluju kao diverzanske i izviđačke grupe i otežavaju odbranu Ukrajini time što se presvlače u civilnu odeću, izjavio je komandant 68. lovačke brigade, pod pseudonimom "Ljuti", za "Suspilne" 19. novembra.
19. 11. 2025. u 18:42
PUTIN ZAVRŠIO U BOLNICI: Proveo noć na klinici
RUSKI predsednik Vladimir Putin objavio je da je završio godišnji lekarski pregled i rezultati su dobri.
19. 11. 2025. u 20:22
ARNAUTOVIĆ EMOTIVAN: Pet godina imam problem sa suprugom
IZUZETNO emotivan bio je kapiten Austrije Marko Arnautović nakon velikog uspeha u kvalifikacijama za Mundijal.
20. 11. 2025. u 12:40
Komentari (0)