NATO SKLONIO UKRAJINU SA STOLA: Spas od trećeg svetskog rata?
ŠEF mađarske diplomatije Peter Sijarto izjavio je danas da pozdravlja „otvoreno i jasno“ uklanjanje pitanja članstva Ukrajine u NATO-u sa dnevnog reda samita u Hagu, kao i to što ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski nije pozvan na zvanični sastanak, već samo na neformalnu večeru.
Foto: Shutterstock
– Uveren sam da je uklanjanjem teme članstva Ukrajine u NATO-u sa dnevnog reda svet postao bezbednije mesto. Jer, ako bi Ukrajina postala članica Alijanse, to bi značilo direktnu konfrontaciju između NATO-a i Rusije, a takav sukob bi očigledno vodio ka izbijanju trećeg svetskog rata – izjavio je Sijarto.
On je ocenio da je ovo prvi put od 2022. godine da samit NATO-a nije bio usmeren na povećanje podrške Ukrajini, već na jačanje kolektivne odbrane članica.
Sijarto je takođe pohvalio, kako je rekao, „napore američkog predsednika Donalda Trampa za mir“ i izrazio nadu da će se NATO saveznici ujediniti oko takve politike, prenosi mađarska agencija MTI.
Govoreći o novoj obavezi članica NATO-a da povećaju vojne izdatke na najmanje tri odsto BDP-a u roku od deset godina, Sijarto je rekao da to predstavlja veliku šansu za Mađarsku.
– Skoro sve članice su ispunile prethodni cilj od dva odsto još od prvog prisustva predsednika Trampa na NATO samitu pre osam godina. Mađarska je taj cilj dostigla pre tri godine – rekao je on.
Sijarto je istakao da je važno što su se zemlje članice obavezale da do 2035. godine izdvajaju pet odsto BDP-a za odbranu, i to u dve ključne kategorije, što je, kako kaže, u skladu sa Trampovim predlogima.
– Poslednjih godina, Mađarska je značajno investirala u odbrambenu industriju, a očekuje se da će potražnja u tom sektoru dodatno rasti. Kao rezultat toga, ova obaveza nudi priliku za značajan ekonomski razvoj naše zemlje – dodao je Sijarto.
On je podsetio da zemlje članice NATO-a imaju i obavezu da najmanje 20 odsto vojnih izdataka usmere na razvoj i nabavku opreme. Prema njegovim rečima, Mađarska se nalazi među liderima u toj oblasti.
– Prošle godine, sa udelom od 45 odsto, Mađarska je zauzela četvrto mesto unutar Alijanse. To znači da gotovo polovinu vojnih izdataka ulažemo u modernizaciju, novu opremu i razvoj, kako bismo obezbedili sigurnost zemlje, građana i porodica u ovom izuzetno neizvesnom međunarodnom okruženju, u eri kriza – rekao je mađarski šef diplomatije.
Dodao je da Mađarska ne ulaže samo u sopstvenu bezbednost, već i u bezbednost saveznika, navodeći kao primer angažman mađarskih vazduhoplovnih snaga u okviru misija vazdušne policije u Slovačkoj, Hrvatskoj i Sloveniji, kao i kontingent sa četiri aviona i 80 članova osoblja, koji se ovog avgusta po četvrti put vraća u baltičke države.
(Tanjug)
EVROPLjANE RAZBESNELA JEDNA TAČKA TRAMPOVOG PLANA: "To je skandalozno"
AMERIČKI predsednik Donald Tramp ubacio je „klin u točak“ jednih od najosetljivijih pregovora koji se trenutno vode u Evropi, potencijalno ugrožavajući napore da se Ukrajini obezbedi finansiranje za nastavak odbrane od Rusije, piše Politiko.
22. 11. 2025. u 07:54
NAJVEĆA SILA EVROPE REAGOVALA NA TRAMPOV PLAN: "U principu podržavamo"
NEMAČKA vlada saopštila je da "u principu" podržava plan Sjedinjenih Američkih Država za okončanje rata u Ukrajini, ali da ostaje posvećena zaštiti ukrajinskog suvereniteta i obezbeđivanju bezbednosnih garancija za zemlju.
21. 11. 2025. u 12:37
SLOBODA I VOJIN SE SELE: Kupili stan, a evo i gde! Doneli bitnu odluku
SLOBODA i Vojin su ovaj stan kupili pre više od godinu dana...
25. 11. 2025. u 08:41
Komentari (0)