PANIKA U KIJEVU: Severna Koreja uključila 11.000 elitnih vojnika u rat protiv Ukrajine
MINISTAR odbrane Ukrajine Rustem Umerov izjavio je da je Severna Koreja već uključila oko 11.000 elitnih vojnika u rat protiv Ukrajine.
Foto: Profimedia
- Korišćenje elitnog severnokorejskog kontingenta ne samo da odražava produbljivanje zavisnosti od autoritarnih režima, već i stvarne probleme sa mobilizacijom u Rusiji - rekao je Umerov, naglašavajući da Ukrajina u saradnji sa partnerima pomno prati te "pretnje" i da će reagovati u skladu sa situacijom.
Prema njegovim rečima, reč je o borcima iz "lične rezerve" severnokorejskog lidera Kima Džong Una, koja broji oko 50.000 ljudi, a koji su posebno odabrani na osnovu fizičkih, psiholoških i drugih kriterijuma.
Te jedinice su, kako je naveo, već pretrpele značajne gubitke.
Umerov je dodao da je Rusija, nakon potpisivanja međudržavnih ugovora sa Severnom Korejom, počela da koristi tu zemlju za vođenje ratnih operacija.
Konkretno, odnosi između dve zemlje predviđaju uzajamnu vojnu pomoć u slučaju rata, međutim, kako je istakao, Severna Koreja se suočava s problemima zbog trošenja svojih resursa, dok Rusija ne pruža odgovarajuće obaveze, što izaziva zabrinutost u Pjongjangu.
Ministar odbrane Ukrajine je takođe naglasio da Kim Džong Un razmatra mogućnost slanja dodatnog vojnog kontingenta u Rusiju, ali da to predstavlja rizik po njegovu sopstvenu bezbednost, jer bi iscrpelo strateške rezerve Severne Koreje.
Prema informacijama ukrajinskih obaveštajnih službi, Rusija je već izgubila nekoliko talasa te "elitne" severnokorejske rezerve, a trenutni talas rotacije je četvrti po redu.
To ukazuje na ograničene mogućnosti Kremlja za formiranje novih borbenih snaga i visoke gubitke među ljudstvom.
Umerov je potvrdio da Ministarstvo odbrane Ukrajine, u saradnji sa partnerima, raspolaže detaljnim informacijama o kretanju i raspoređivanju severnokorejskih jedinica i nastavlja sa analizom pretnji.
Prema njegovim rečima, dalja upotreba severnokorejskog kontingenta može da ukaže na ozbiljan manjak mobilizacionih resursa u samoj Rusiji.
Severna Koreja je takođe uključena u snabdevanje Rusije radnom snagom za proizvodnju aviona, kao i za poljoprivredu i građevinsku industriju.
(Ukrinform)
BONUS VIDEO:
Preporučujemo
OTETI RUSIJI I NAORUŽATI KIJEV: Kako izgleda šema Londona za podgrevanje sukoba
26. 06. 2025. u 20:49
FICO ŠOKIRAN PONAŠANjEM TRAMPA: Vidno uznemiren susretom alarmirao Evropu
SLOVAČKI premijer Robert Fico rekao je liderima Evropske unije na samitu prošle nedelje da ga je "šokiralo" raspoloženje predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa tokom njihovog sastanka u Mar-a-Lagu, izjavilo je više evropskih diplomata, objavio je danas briselski Politiko.
28. 01. 2026. u 07:48
VOJSKA NA ULICAMA PEKINGA Kina u fazi unutrašnjeg obračuna: Hapšenja u vrhu armije za izdaju u korist SAD (VIDEO)
KINA se suočava sa jednim od najtežih trenutaka unutrašnje političko-bezbednosne nestabilnosti u poslednjoj deceniji.
28. 01. 2026. u 07:00
DA LI JE TRAMP ZASPAO USRED SASTANKA? "Ne! Pogledajte, bilo je prilično dosadno!" (VIDEO)
DA LI je zaspao ili mu je samo bilo dosadno? Za američkog predsednika Donalda Trampa, sve je u oku posmatrača, kaže on.
30. 01. 2026. u 10:24
Komentari (0)