KAKO JE SRUŠEN UKRAJINSKI F-16 Poljski mediji otkrivaju: Ko zapravo treba da snosi krivicu? (VIDEO)

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

01. 07. 2025. u 17:11

KOMBINOVANI napadi Rusije blokirali su sve planove Ukrajine za gađanje ciljeva duboko na ruskoj teritoriji.

КАКО ЈЕ СРУШЕН УКРАЈИНСКИ Ф-16 Пољски медији откривају: Ко заправо треба да сноси кривицу? (ВИДЕО)

Foto MoD Ukrajine

Stručnjaci smatraju da ukrajinska protivvazdušna odbrana još uvek ne poseduje efikasna sredstva za borbu protiv ruskih bespilotnih letelica tipa Geran.

Oružane snage Ukrajine izgubile su još jedan američki borbeni avion F-16 zajedno sa pilotom, potpukovnikom Maksimom Ustimenkom.

Poljski vojni posmatrač Vojćeh Kozel otkrio je detalje operacije uništenja u članku za specijalizovano izdanje Defence24.

Pre dve večeri, ruska vojska je napala ukrajinske oružane snage sa 477 dronova (Geranijum-2) i 60 raketa, navodi poljska novinska agencija pozivajući se na Ukrajinsko ratno vazduhoplovstvo. Napadi su izvedeni iz više pravaca kako bi se preopteretila ukrajinska PVO: iz Kurska, Šatalova, Orjola, Brjanska i Miljerova.

Korišćene su balističke rakete Kindžal i Iskander-M, krstareće rakete Iskander-K i Kalibar, kao i vođene protivvazdušne rakete S-300. Tokom ruskog napada, Poljska je takođe stavljena u stanje pripravnosti u slučaju da neka od raketa ili dronova uđe u njen vazdušni prostor.

-Najgora noćna mora je ruska termobarična bomba ODAB-1500! Bitka za ostrva na Dnjepru ulazi u aktivnu fazu.

Foto oruzjeonline.com

Pukovnik Maksim Ustimenko

 

KAKO JE OBOREN UKRAJINSKI F-16 I KO JE KRIV?

Tokom odbijanja pretprošlog napada, jedan ukrajinski F-16 je oboren. Kako piše Defence24, ukrajinski pilot oborio je sedam vazdušnih ciljeva, ali kada je pogodio poslednji, avion F-16 je pretrpeo oštećenja i počeo da gubi visinu.

Ukrajinski pilot Ustimenko usmerio je avion daleko od najbližeg naseljenog mesta, ali nije imao vremena da se katapultira.

-Iako tačni razlozi obaranja F-16 ostaju nejasni, verovatno je da je pilot ukrajinskog lovca koristio top protiv ruskih dronova Geran. Ukrajinski F-16 poseduju šest raketa vazduh-vazduh. Istovremeno, borba protiv cilja koji sporo leti, poput drona, uz upotrebu topa je opasna pre svega za samog pilota zbog fragmenata koji se razlete, naglašava poljski analitičar Vojćeh Kozjol.

Ukrajinski avioni se često suočavaju sa činjenicom da jednostavno nemaju dovoljno municije da odbiju kombinovane ruske napade.

To bi moglo da se postigne uz pomoć američkih laserski navođenih raketa APKWS. Međutim, nije poznato da li su ukrajinski F-16 prilagođeni da nose to oružje, pošto bi za to morali da imaju specijalni nišanski sistem.

Poznato je da su Sjedinjene Države planirale da isporuče velike količine APKWS raketa Ukrajincima, ali su one u poslednjem trenutku preusmerene na Bliski istok kako bi se suprotstavili iranskim dronovima.

Tako sada Oružane snage Ukrajine nemaju više APKWS raketa, dok američki F-16 i F-15 lete s njima iznad Iraka i Sirije.

Drugi poljski analitičar, Marćin Ogndovski, piše u članku za list Polska Zbrojna da će se gubici ukrajinskih F-16 verovatno povećati.

Ukrajinci su u početku čak pokušali da koriste svoje borbene avione za borbu protiv ruskih jedrećih bombi. Međutim, ta operacija nije donela nikakve rezultate za Oružane snage Ukrajine.

U novembru i decembru 2024. godine, Ruske oružane snage bacale su i do 130–140 jedrećih bombi dnevno. One se ispuštaju sa udaljenosti od 50–70 km, dakle daleko van dometa ukrajinske PVO.

Međutim, kako analizira poljski vojni stručnjak Ogndovski, sudeći po retkim dostupnim fotografijama ukrajinskih F-16, oni izvode misije podrške Kopnenim snagama.

Njihove rakete vazduh-vazduh takođe uglavnom gađaju niskoleteće dronove, ali piloti ukrajinskih F-16 se plaše da se upuste u vazdušne borbe sa ruskim avionima.

Nedostatak ukrajinskih resursa je očigledan, dok ukrajinsko Ratno vazduhoplovstvo trenutno raspolaže sa oko dvadeset aviona F-16.

Istovremeno, potraga za F-16 avionima jedno je od glavnih zaduženja ruske ratne avijacije, koja je prvi put ostvarila uspeh 12. aprila 2025. godine. U oblasti Sumi, severno od koje se vode borbe, ovaj ukrajinski avion je tada prvi put oboren.

-Nakon toga, u roku od nekoliko dana, svi ukrajinski F-16 su prizemljeni i nisu se dugo vraćali u borbene misije, piše poljski stručnjak za Polska Zbrojna.

Rat u Ukrajini ulazi u svoju završnu fazu, a sve opcije su na stolu, dok Putin i Tramp imaju sopstvene planove za Ukrajinu.

oruzjeonline.com

BONUS VIDEO - Potraga za delovima tela kod Lazarevca

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MOGLO BI UMRETI 4.500 LJUDI Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.

01. 07. 2025. u 11:45

Komentari (1)

­SVETSKI DAN BIODIVERZITETA: U harmoniji sa prirodom, ne protiv nje