AMERIKA BI DA IZBEGNE RAT SA IRANOM: SAD razmatraju isporuku B-2 stelt bombardera i GBU-57 „razarača bunkera“ Izraelu
BIPARTIJSKA inicijativa u američkom Kongresu želi da ovlasti predsednika Donalda Trampa da Izraelu isporuči B-2 stelt strateške bombardere i GBU-57 „Massive Ordnance Penetrator“ bombe ukoliko Iran obnovi svoj nuklearni program, piše Njujork Post 2. jula.

Foto USAF Staff Sgt. Joshua Hastings
Predstavnici Džoš Gotajmer i Majk Louler predstavili su zakon „Bunker Buster Act“ kako bi, kako navode, Izrael dobio sredstva da se suprotstavi iranskim nuklearnim ambicijama.
Podsetimo, Izrael je 13. juna izveo iznenadni napad na Iran s ciljem da uništi njegove nuklearne objekte. Iako je izraelsko vazduhoplovstvo brzo postiglo nadmoć u vazduhu, ispostavilo se da ne poseduje dovoljno vatrene moći za uništenje ključnih podzemnih postrojenja u Natanzu i Fordou.
SAD su 22. juna intervenisale, poslale sedam B-2 bombardera i ispalile oko 14 GBU-57 bombi na Natanz i Fordou, dok je američka nuklearna podmornica lansirala oko 30 krstarećih raketa Tomahawk na treći cilj u Isfahanu. Primirje je proglašeno 24. juna.
Vašington je tada saopštio da su ciljevi uništeni, ali da je iranski nuklearni program time unazadjen za „samo jednu do dve godine“.

Maxar Technologies via AP
Gotajmer je poručio:
„Iran, glavni svetski sponzor terora i jedan od najvećih američkih neprijatelja, nikada ne sme imati nuklearno oružje. Zato sam snažno podržao našu vojnu akciju ovog meseca.“
Louler je dodao:
„Ovim zakonom dajemo predsedniku ovlašćenje da opremi Izrael alatima i obukom kako bi odvratio Teheran i učinio svet bezbednijim.“
DA LI JE ISPORUKA MOGUĆA?
B-2 bombarder, poznat po stelt tehnologiji, projektovan je da probija najgušće protivvazdušne mreže i ima dolet od 11.000 km bez dopunjavanja goriva. Američko ratno vazduhoplovstvo trenutno ima 19 B-2, ali nisu svi operativni zbog zahtevnog održavanja.
Isporuka ovih aviona Izraelu, koji nema iskustva u njihovoj upotrebi, bila bi izuzetno složena i trajala bi godinama čak i ako zakon prođe. Još komplikovanija je isporuka GBU-57, 14-tonske bombe koja može probiti više od 60 metara utvrđenja — SAD su 2015. imale svega 20 ovih bombi.

Foto: Profimedia/Ilustracija/Jutjub/Ultimate Military Channel
Dodatni problem je taj što obe platforme sadrže najtajnije američke vojne tehnologije, a njihova isporuka bi Izraelu omogućila strateški domet daleko izvan Irana, što izaziva zabrinutost u Vašingtonu.
Ipak, Tramp, poznat po odvažnim potezima, mogao bi doneti takvu odluku i time omogućiti Izraelu da samostalno vodi eventualne nove napade na Iran, dok bi SAD zvanično negirale učešće. U praksi bi američko vazduhoplovstvo i dalje pružalo tehničku podršku i ograničavalo pristup Izraela poverljivim tehnologijama, uz nadzor nad načinom upotrebe bombardera.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO - Potraga za delovima tela kod Lazarevca

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

TO JE GLAVNI IZVOR PRIHODA: Evo čega Toni nije hteo da se odrekne nakon razvoda od Dragane
DRAGANA je ostala vlasnica televizije i dvorca u Beču.
03. 07. 2025. u 08:04
Komentari (0)