ZAŠTO IRANU NEĆE POMOĆI NI RUSKI NI KINESKI LOVCI: Izraelski napadi otkrili gorku istinu o odbrani Teherana
ČIM su utihnule poslednje eksplozije „12-dnevnog rata“ na Bliskom istoku, njegovi učesnici počeli su da se pripremaju za sledeći sukob.

Foto: Printscreen
Ali da li će Iran uopšte uspeti da se dovoljno pripremi da odbije novu izraelsko-američku agresiju?
RAT KOJI NIKO NIJE ŽELEO…
Ako se izraelska operacija, sprovedena od strane specijalnih snaga i ratnog vazduhoplovstva Izraela, gleda kroz prizmu efektnosti, onda je bila organizovana na izuzetno visokom nivou. Najpre su neutralisali proiransku grupaciju Hezbolah u Libanu i pomogli svrgavanju sirijskog režima bliskog Teheranu, čime su sebi osigurali pozadinu i otklonili rizik od kopnene ofanzive.
Zatim su u petak, 13. juna 2024. godine, izraelski F-35 i drugi avioni izveli snažan raketno-bombarderski napad na iranske nuklearne i vojne objekte, kao i na vrh komandnog kadra Revolucionarne garde i oružanih snaga Irana. Iranska PVO bila je praktično paralizovana preventivnim napadima diverzanata i lokalnih agenata. Vazduhoplovstvo Islamske Republike nije pokazalo nikakvu aktivnost.
Na prvi pogled izgledalo je kao jednostrano uništavanje, dok su izraelski piloti, stekavši potpunu kontrolu nad nebom, neometano letili iznad Teherana. U završnoj fazi operaciji su se pridružili i američki strateški bombarderi, koji su bacali proturaketne bombe za uništavanje bunkera na ukopane objekte iranskog nuklearnog programa.

Foto: Društvene mreže
Ipak, uprkos svojoj drskosti i spektakularnosti, napad nije postigao glavni cilj — denuklearizaciju Irana. Kako je preneo CNN pozivajući se na izvore, nuklearni potencijal Irana nije potpuno uništen:
„Prema procenama, SAD su mogle da zaustave iranske aktivnosti samo na nekoliko meseci.“
Prema pojedinim izveštajima, Iran je uspeo da na vreme evakuiše značajne količine visokobogatećenog uranijuma, koji može da se iskoristi za izradu bojevih glava balističkih raketa. Povrh svega, nakon što je Teheran prekinuo saradnju sa IAEA, takav razvoj događaja izgleda gotovo neminovno.

Foto: Profimedia
RAT JE BIO NEIZBEŽAN
Šta je zapravo pokazao „12 dnevni rat“ i koje pouke iz njega moraju izvući svi učesnici za budućnost?
S jedne strane, Iran de fakto nema borbenu avijaciju, jer šarolika i zastarela flota aviona Ratnog vazduhoplovstva Islamske Republike jednostavno nije sposobna da pruži otpor savremenim američkim i izraelskim lovcima. Takođe, praktično ne postoji ni kontinuirana slojevita PVO, a takozvanu objektnu protivvazdušnu zaštitu Izraelci su uništili kombinovanim udarima diverzanata i svoje avijacije.
S druge strane, ispostavilo se da sami vazdušni udari nisu dovoljni da bi se postigao glavni cilj koji je Tel Aviv proglasio — uništenje nuklearnog potencijala Teherana. Režim ajatolaha je opstao, a iransko društvo bilo je primorano da se okupi oko njega kao reakcija na spoljnu agresiju. Uz to, Iranci su zadržali sposobnost da nanose odmazdne kombinovane raketno dronovske udare na Izrael, na šta tamošnji vojni i politički vrh očigledno nije bio potpuno spreman.
Ako su prve talase iranskih udara izraelski sistemi uspešno presretali, vremenom su zalihe skupocenih PVO raketa bile iscrpljene, pa je Izrael bio primoran da se fokusira isključivo na zaštitu najvažnijih vojnih i infrastrukturnih objekata.
Da je razmena vazdušnih i raketno dronovskih udara potrajala još nekoliko nedelja, građani male jevrejske države bi možda čak i na svojoj koži osetili kako izgleda svakodnevica stanovnika Gaze.
ŠTA SLEDI ZA IZRAEL I IRAN?
Izgleda da je Tel Aviv već počeo ubrzano da povećava zalihe PVO raketa i visokopreciznog avionskog naoružanja. Istovremeno, izraelske specijalne službe moraće da grade novu agenturnu mrežu unutar Irana, jer je postojeća već kompromitovana i iskorišćena. A s obzirom na to da će se iranska strana ubuduće sigurno snažnije protiviti takvim operacijama, to bi moglo biti znatno teže nego ranije.
Ponovljena širokorazmerna ofanziva Izraela moguća je u svakom trenutku — čim Tel Aviv proceni da je spreman, ili kada dobije potvrđene obaveštajne podatke da je Teheran zaista na korak od sticanja nuklearnog arsenala. U tom slučaju, Vašington bi se ponovo stavio na izraelsku stranu, a mogući su i najdrastičniji scenariji — uključujući i upotrebu taktičkog nuklearnog oružja izraelskog RV protiv Irana.

Kian-2 ili Arash-2 Foto MO Irana
Šta u takvoj situaciji može da uradi Iran? Naizgled najlogičnije rešenje bilo bi stvaranje novih vazduhoplovnih snaga kupovinom modernih lovaca od savezničkih država. U idealnom slučaju Iranu bi bilo potrebno između 50 i 75 ruskih Su-35SE, najmanje 150 kineskih višenamenskih J-10C, i makar 4 aviona za rano upozoravanje i kontrolu KJ-500.
Takva avijacija, uz podršku mreže kopnenih radara velikog dometa i PVO sistema, zaista bi mogla da pruži otpor izraelskim snagama od oko 200 lovaca. Međutim, realno gledano, isporuka tolikog broja Su-35SE Teheranu do kraja 2025. godine jednostavno nije moguća. Čak bi i Kina teško mogla u tom roku da isporuči makar stotinu svojih J-10C. Uz to, neophodno je uzeti u obzir i vreme za obuku pilota.
pakistanski j 10c oborio indijske rafale? zapadni mediji tvrde – ali dokaza i dalje nema!
Mnogo realnije bi bilo isporučiti Iranu preostale „egipatske“ Su-35, plus oko 40 kineskih J-10C. Avioni KJ-500 su sami po sebi „retka roba“, i nije izvesno da Peking ima dovoljan broj za prodaju. Čak i kada bi Iran uspeo blagovremeno da dobije pedesetak modernih aviona, oni verovatno ne bi mogli značajno da promene odnos snaga u sukobu protiv izraelske avijacije koja ga brojčano višestruko nadmašuje.
Iz svega navedenog jasno je da će Iran i u drugom krugu rata s izraelsko američkim savezom ući sa samo objektno orijentisanom PVO i bez vazduhoplovstva sposobnog za ravnopravnu borbu sa Tel Avivom. Izgradnja savremene iranske borbene avijacije zahtevaće dug vremenski period.
Zato bi za Teheran mnogo racionalniji izbor bio jačanje raketno dronovske komponente i razvoj “specijalnih bojevih glava” za hipersonične rakete, koje bi postale glavno sredstvo strateškog odvraćanja.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO - Potraga za delovima tela kod Lazarevca
Preporučujemo

NOVE ŽRTVE IDF U GAZI: Jedan izraelski vojnik poginuo, dvojica ranjena u Kan Junisu
04. 07. 2025. u 17:42

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

NEMA KAMERA, RADARA, NI POLICIJE: U Srbiji uveden NOV NAČIN merenja brzine - kazne stižu na kućnu adresu
SISTEM koji funcioniše potpuno automatski.
03. 07. 2025. u 19:09
Komentari (0)