LAVROV NAKON SAMITA BRIKS-A OTKRIO: Sprema se pobuna u NATO
ZEMLjE BRIKS-a na Samitu u Rio de Žaneiru bile su jedinstvene u stavu da su udari Izraela i Sjedinjenih Američkih Država na Iran neprihvatljivi, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov na konferenciji za novinare nakon samita.
Maxim Shemetov/Pool Photo via AP
- Ako govorimo o konkretnim aspektima međunarodne agende, postojalo je jednoglasno mišljenje o neprihvatljivosti izraelskih i američkih udara na iransku teritoriju, koji su izvršeni kršeći međunarodno pravo, kršeći Povelju UN, kršeći sporazume o garancijama preko Međunarodne agencije za atomsku energiju - rekao je on.
O Ukrajini
Lavrov je istakao i da su zemlje BRIKS-a na samitu u Rio de Žaneiru izrazile uravnotežene, objektivne stavove o Ukrajini, kao i da među državama udruženja raste razumevanje osnovnih uzroka krize.
O napadima na železničke pruge Rusije: Niko neće pobeći od odgovornosti
Moskva ne pokušava da temu istrage napada na železničke pruge i mostove u Rusiji ubaci u međunarodnu diskusiju, ali niko neće izbeći odgovornost, naveo je ruski ministar.
- Takvi udari su odavno zabranjeni brojnim konvencijama... Što se tiče... privođenja krivaca pravdi, ne pokušavamo da ovu temu ubacimo u međunarodnu diskusiju. Sami se time bavimo... Niko ne treba da izbegne odgovornost - naglasio je Lavrov.
On je dodao da će Rusija obavestiti međunarodne organizacije o rezultatima istrage.
Zemlje BRIKS-a jedinstvene – nedopustivi napadi na civilne objekte
Zemlje BRIKS-a demonstriraju jednoglasnost po pitanju neprihvatljivosti udara na civilne objekte i napada na civilno stanovništvo, to potvrđuje usvojena deklaracija udruženja, naveo je Lavrov.
On je podsetio da su takvi napadi odavno zabranjeni Ženevskim konvencijama i naknadnim dokumentima.
On je naglasio da takvu odluku ne treba „smatrati nečim neobičnim, budući da je to jednostavno potvrda posvećenosti principima koje je međunarodna zajednica odavno odobrila konsenzusom“.
Međutim, kako je primetio, Zapad i dalje otvoreno zanemaruje ove principe, a „oni koji uživaju pokroviteljstvo Zapada, pre svega kijevski režim, prolaze nekažnjeno“.
Nesuglasice u NATO-u
Ministar je primetio da se sprema „blaga pobuna na brodu“ NATO-a zbog rastućih nesuglasica.
On je napomenuo da „širenje NATO-a nikome nije koristilo, uključujući i same članice Severnoatlantske alijanse“.
- Tamo se produbljuju neslaganja, na brodu se sprema blaga pobuna, budući da sve više zemalja ne želi da se rukovodi nekim ideološkim smernicama koje nameće gazda, već sopstvenim nacionalnim interesima - naglasio je šef ruske diplomatije.
(Sputnjik)
Preporučujemo
"RAZGOVORI SA IRANOM DOBRO PROŠLI" Vens: Ali Iranci ne mogu imati nuklearno oružje
17. 02. 2026. u 22:45
SKANDAL! RAMA OBJAVIO SNIMAK RAZGOVORA SA TAČIJEM: "Srećna nezavisnost komadante, brate moj, grlim te mnogo i volim" (VIDEO)
PREMIJER Albanije Edi Rama objavio je snimak telefonskog razgovora sa bivšim vođom zločinačke OVK Hašimom Tačijem, koji se trenutno nalazi u pritvoru Specijalnog suda u Hagu, gde je optužen za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti.
17. 02. 2026. u 20:01
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
"MAMA, JA IMAM RAK": Slavica Đukić Dejanović o borbi za život sina jedinca - sam sebi dao dijagnozu
"DUŠAN JE sam sebi dao dijagnozu"
16. 02. 2026. u 19:12 >> 19:12
Komentari (0)