MERC "KREŠE" URSULIN BUDŽET: Berlin se ne slaže s višegodišnjim finansijskim okvirom EU

Evropska Unija ima velike planove za budućnost, ali su se u njihovom krojenju po običaju isprečile stare boljke – nedovoljno para i sloge.

МЕРЦ КРЕШЕ УРСУЛИН БУЏЕТ: Берлин се не слаже с вишегодишњим финансијским оквиром ЕУ

Foto Tanjug/AP Photo/Evan Vucci

Raskorak između želja i mogućnosti viđen je i tokom predstavljanja višegodišnjeg finansijskog okvira za budžet u periodu između 2028. i 2034. godine.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen predstavila je paket koji podrazumeva doprinos država u zajedničkom budžetu od čak 2.000 milijardi evra. To je za 700 milijardi više nego u aktuelnom sedmogodišnjem planu, ako se uračuna i dopunski fond za obnovu. Ali, Nemačka za to neće ni da čuje.

Ovako ambiciozan finansijski okvir neophodan je da bi EU izgurala sve one projekte koje namerava da sprovede u delo u predstojećem periodu, na ekonomskom, vojnom, ekološkom planu. Ako želi da razvija sopstvenu vojsku, i dalje pomaže Ukrajini, da bude primećen globalni igrač, da se bori s klimatskim promenama, izbaci vozila na fosilni pogon, iskoči u prvi plan u razvoju informacionih tehnologija i veštačke inteligencije, moraće i da ima para za to.

Plan između ostalog predviđa izdvajanje do 100 milijardi evra za obnovu Ukrajine, kao i reviziju subvencija postojeće zajedničke poljoprivredne politike. Nevolja je što se sve to dešava u trenutku kada je finansijska omča mnogim članicama vezana oko vrata. Novac je upravo razlog zbog koga se nemački kancelar Fridrih Merc oštro protivi planu svoje zemljakinje koja se nalazi na čelu evropske izvršne vlasti.

- Suštinsko povećanje budžeta je neprihvatljivo u trenutku kada sve države članice čine značajne napore da bi konsolidovale nacionalne budžete. Zbog toga ne možemo da prihvatimo predlog Evropske komisije – bio je decidiran u saopštenju portparol nemačke vlade.

Nemačka smatra da države članice ionako muku muče da održe validnost sopstvenih privreda, da bi, sada, još više izdvajale i za Evropu. Francuska je u tom domenu flagrantan primer, gde premijer Fransoa Bajru ima tantalove muke da uštedi novac, progura budžet i zadovolji većinsku opoziciju. Inače, pada vlada.

Nemački kancelar ne želi da se saglasi ni sa drugim predlogom Fon Der Lajenove da evropski budžet dodatno pune ekstra nametom firme koje obrću više od 100 miliona evra godišnje.

- Nećemo, takođe, prihvatiti ni dodatno oporezivanje firmi kao što je to predložila EK – dodala je u kratkom i jasnom saopštenju nemačka vlada.

Jasno je i zbog čega se Merc protivi. Nemačka ima najviše takvih firmi i šef nemačke vlade neće da zateže odnose sa najproduktivnijim elementima domaće privrede.

Da bi predlog evropskog budžeta prošao, mora najpre da ga većinom prihvate poslanici Evropskog parlamenta, što bi, u aktuelnom obliku dokumenta, još nekako i moglo da se zamisli, ali posle toga sledi jednoglasni aval Evropskog saveta u kome sede države članice, što ne ostavlja prostor za bilo kakva očekivanja, ukoliko Ursula fon der Lajen ne izvrši reviziju predloga. Jer, Nemačka se, ipak, najviše pita.

A ako prva dama Evropske komisije to uradi i skreše budžet, samim tim i ambicije EU da sprovede u delo mnoge najavljene projekte, postane vojna, ekonomska, ekološka i diplomatska sila, delimično padaju u vodu.

PREORIJENTISANjE SREDSTAVA

Nemci smatraju da bi trebalo održati reformski put EU, ali da to treba da se izvrši "preorijentisanjem sredstava", a ne povećanjem budžeta. To bi podrazumevalo rezove s jedne strane, da bi se razvijali određeni projekti, s druge. Ursula fon der Lajen je ostavila rok za dve godine pregovora s parlamentom i savetom, u cilju usvajanja "najambicioznijeg predloga evropskog budžeta ikada predstavljenog".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

KAD SE PLOVI SRCEM, DRINA OSTAJE ČISTA: Fondacija Mozzart u velikoj eko-akciji na Drinskoj regati