NEVIDLJIVI NEPRIJATELJ HIPERSONIČNIH AVIONA: Nova studija otkriva neočekivani problem za letelice brže od 6.000 km/h
HIPERSONIČNE letelice, koje dostižu brzine veće od pet puta brzine zvuka (Mah 5), doživljavaju ekstremne aerodinamičke i toplotne izazove.

Foto Screengrab from the presentation of US Air Force Chief of Staff General David W. Allvin
I dok se fokus uglavnom stavlja na otpor vazduha i zagrevanje strukture, nova naučna studija otkriva još jedan potencijalno ozbiljan problem: obične kapljice kiše.
Letelice koje lete brzinama većim od 6.000 km/h prolaze kroz atmosferu u kojoj se mogu susresti sa kišom, snegom ili gradom. Naučnici su se pitali — šta se dešava kada te kapljice udare u letelicu koja juri kroz atmosferu tolikom brzinom?
SIMULACIJE OTKRIVAJU SLOŽENE INTERAKCIJE
Tim istraživača simulirao je interakcije između hipersonične struje vazduha i oblaka sitnih vodenih kapljica. Koristeći naprednu numeričku metodu koja kombinuje Eulerov i Lagrangeov model, uspeli su da analiziraju šta se dešava kada kapljice udare u površinu aviona.
Rezultati pokazuju da kapljice ne samo da se razbijaju u oblake još sitnijih kapljica, već se zadržavaju u blizini površine letelice i dodatno ubrzavaju. Ove sitne čestice mogu izazvati poremećaje u strujanju vazduha, povećati otpor i uticati na stabilnost leta.
PRAVA OPASNOST: KAPLjICE KOJE MENjAJU AERODINAMIKU
Uticaj ovih kapljica nije zanemarljiv. Ako su dovoljne veličine i koncentracije, one mogu dodatno opteretiti površinu letelice, povećati mogućnost korozije i čak izazvati oštećenja pri udarima. Na ekstremnim brzinama, i najmanje čestice mogu postati projektili sa potencijalom da naruše integritet letelice.
Autor studije, Pritvi Rameš, ističe da je važno uzeti u obzir razbijanje kapljica prilikom proračuna ukupnih sila koje deluju na letelicu. Ovo je naročito važno za razvoj sledeće generacije vojnih i civilnih hipersoničnih letelica, uključujući i oružje i putničke avione.
VOJNA I KOMERCIJALNA PRIMENA: PROBLEM KOJI NE SME DA SE IGNORIŠE
Razumevanje ponašanja kapljica pod ekstremnim uslovima ne samo da unapređuje fundamentalnu nauku o višefaznim tokovima, već ima i direktnu primenu u projektovanju oružja i letelica koje treba da funkcionišu u realnim atmosferskim uslovima.
Američka vojska već testira hipersonične rakete sposobne da pogode bilo koju tačku na planeti za svega nekoliko minuta. U međuvremenu, kompanija Venus Aerospace planira da koristi hipersonične tehnologije za civilne avione koji bi putovali između kontinenata za manje od dva sata.
U tom kontekstu, čak i kapljice vode mogu postati faktor rizika koji mora biti precizno modelovan, analiziran i uzet u obzir prilikom dizajna i testiranja.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO - Potraga za delovima tela kod Lazarevca

"TO LICE, TE USNE..." Tramp ponovo izazvao pažnju komentarom o svojoj portparolki Karolin Levit (28)
AMERIČKI predsednik Donald Tramp ponovo je dospeo u žižu javnosti zbog neobičnog komentara o izgledu portparolke Bele kuće Karolin Levit.
14. 10. 2025. u 14:48

"PLjESKALA RUKAMA I SLAVILA UBISTVO" Lavrov: Svi se sećamo kako je smrt Gadafija oduševila Hilari Klinton
RUSKI ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da pamti kako je bivša američka državna sekretarka Hilari Klinton pljeskala rukama i slavila ubistvo libijskog lidera Moamera Gadafija 2011. godine i aludirao da bivši sirijski predsednik Bašar el Asad trenutno živi u Moskvi, jer su njemu i njegovoj porodici prećeni sličnim fizičkim uništenjem u Siriji.
14. 10. 2025. u 13:06

Mosvka rekla "NjET" Americi: "Nema govora, ne pristajemo na to - rat u Ukrajini se neće tako završiti"
"TAJ ODGOVOR je dobro poznat, i doslednost pozicije Ruske Federacije se ne menja."
20. 10. 2025. u 15:40 >> 16:03
Komentari (0)