POČINJU MIROVNI PREGOVORI TAJLANDA I KAMBODŽE: Delagacija Kine takođe pristiže u Kuala Lumpur

Jovana Švedić

28. 07. 2025. u 08:12

U PONEDELjAK će se održati sastanak lidera Tajlanda i Kambodže, u pokušaju da se okonča dugogodišnji teritorijalni spor koji je eskalirao u peti dan oružanih sukoba duž zajedničke granice, prenose lokalni mediji.

ПОЧИЊУ МИРОВНИ ПРЕГОВОРИ ТАЈЛАНДА И КАМБОЏЕ: Делагација Кине такође пристиже у Куала Лумпур

Foto: Profimedia

Od početka sukoba ubijeno je najmanje 35 ljudi, a više od 200.000 osoba je raseljeno usled borbi oko nekoliko spornih drevnih hramova.

Sastanak, koji je inicirao predsednik SAD Donald Tramp, održaće se u 15:00 časova po lokalnom vremenu u Kuala Lumpuru.

Na sastanku će učestvovati vršilac dužnosti premijera Tajlanda Phumtam Večajaćaj i premijer Kambodže Hun Manet, a očekuje se dolazak delegacije Kine.

Uoči pregovora, dve strane nastavile su sa razmenom vatre i međusobnim optužbama.

- Ne verujemo da Kambodža ima dobre namere sudeći po njihovim postupcima. To ćemo proceniti tokom sastanka - izjavio je Phumtam na aerodromu u Bangkoku.

S druge strane, portparolka kambodžanskog ministarstva odbrane, Mali Sočeata, optužila je Tajland za invaziju.

- Ovo je peti dan kako Tajland koristi teško naoružanje i velike trupe za napad na našu teritoriju - rekla je Sočeata. 

U gradu Surin, 30 kilometara od granice i glavnom centru za prihvat izbeglica, meštani dele skepsu svojih lidera.

Tajlandska vojska tvrdi da su kambodžanski snajperisti smešteni u jednom od spornih hramova, te da je Pnom Pen nagomilao trupe duž granice i napao tajlandsku teritoriju raketama.

Borbe se vode na sedam lokacija u ruralnoj pograničnoj zoni, koja je obeležena brdima, džunglom i poljoprivrednim zemljištem gde meštani gaje gume i pirinač.

- Situacija je veoma napeta, a postoji mogućnost da se Kambodža priprema za veću vojnu operaciju pre samih pregovora - navodi se u saopštenju tajlandske vojske.

Premijer Kambodže Hun Manet potvrdio je da će samit, kojim će posredovati premijer Malezije Anvar Ibrahim, biti održan uz učešće Kine koja važi važnog političkog i ekonomskog saveznika obe zemlje.

- Cilj sastanka je postizanje hitnog prekida vatre, što je predložio predsednik Tramp, a sa čim su se obe strane saglasile - rekao je Hun Manet.

Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je da su američki predstavnici već u Maleziji kako bi pomogli mirovne napore, dok je premijer Anvar za domaće medije istakao da će prioritet biti "odmah zaustaviti sukobe".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ŠOK PROGNOZA ZA OKTOBAR: Najavljeno da će pasti pola metra snega! Ovakve ekstreme ni meteorolozi ne pamte

ŠOK PROGNOZA ZA OKTOBAR: Najavljeno da će pasti pola metra snega! Ovakve ekstreme ni meteorolozi ne pamte

PREMA najavama meteorologa, oktobar 2025. počeće u Srbiji pod uticajem prodora hladnog vazduha sa severoistoka Rusije koji je došao do Nemačke i Poljske, ali se polako približava ka nama što će prouzrokovati razvoj ciklona u Jonskom, Tirenskom i delu Jadranskog mora i već 1. oktobra, u sredu, u večernjim časovima na jugu i jugozapadu Srbije počeće da pada kiša.

30. 09. 2025. u 20:58

Komentari (0)

KAMERA KOJA I DALJE DIKTIRA PRAVILA IGRE – Huawei Pura 80 Pro