GENERAL PAVEL: Ključno za sledećeg premijera Češke je da bude za NATO i EU
ČEŠKI predsednik Petr Pavel izjavio je danas da će ključni faktori u imenovanju sledećeg premijera i kabineta te zemlje biti snažni stavovi kandidata za te funkcije za NATO i za Evropsku uniju, zajedno sa zaštitom demokratskih institucija.
Foto: Profimedia
Pavel je rekao da je još uvek "prerano" govoriti o tome ko će dobiti mandat za formiranje sledeće vlade, nakon što su desničarski populista Andrej Babiš i njegov pokret ANO odneli ubedljivu pobedu na češkim parlamentarnim izborima, prenosi Politiko.
-Postoje određeni prioriteti koje ću nastaviti da ističem. Glavni je prozapadni pravac za našu zemlju, odnosno ostanak u EU i NATO, rekao je Pavel novinarima na konferenciji za novinare u Praškom zamku.
Pavel je ranije rekao da neće imenovati ministre koji se zalažu za izlazak Češke iz NATO-a ili EU.
-Moji drugi prioriteti uključuju očuvanje svih institucija demokratske države, bilo da je to uloga javnih medija, javnih univerziteta, službi bezbednosti i njihove nezavisnosti, ili nezavisnost sudstva i javnog tužilaštva, rekao je Pavel.
On je kazao da su to "svakako parametri koje će pratiti u svim svojim razgovorima koji vode do formiranja nove vlade".
Pavel je danas održao sastanke sa nekoliko stranačkih lidera koji su obezbedili mesta u donjem domu češkog parlamenta na izborima ovog vikenda, na kojima su dominirali Babiš i njegova desničarska stranka ANO.
Češki predsednik će se sa ostalim stranačkim liderima sastati sutra.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - ŠAMPIONI U FOKUSU: Strahinja Trivković diplomata znanja i sporta
Preporučujemo
ŠTA ĆE NAM ISLAND? Kako je Stoltenberg zadržao Trampa da ne izbaci Rejkjavik iz NATO
05. 10. 2025. u 21:33
POLjSKA ISTRAŽUJE SUMNjIVE OSTATKE DRONA: Pronađeni oko 100 kilometara od Varšave
05. 10. 2025. u 18:55
"TI SI KRETEN!" Žestoka svađa u studiju Hit tvita, Babić udario na Antonijevića
ŽESTOKA svađa izbila je večeras u studiju televizije "Pink" u emisiji Hit Tvit gde gostuju predsednica Narodne Skupštine Srbije Ana Brnabić, pravnik Milan Antonijević i biznismen Branko Babić.
16. 11. 2025. u 21:55
ZELENSKI ALARMIRAO EVROPU: Rusija će pokrenuti veliku agresiju na kontinent, poznata i godina
UKRAJINSKI predsednik Volodimir Zelenski tvrdi da Rusija planira da pokrene veliku agresiju na evropskom kontinentu 2029. ili 2030. godine, navodeći da na to ukazuje povećana ruska proizvodnja oružja.
13. 11. 2025. u 10:54
ZVUCI SEKSA U BRITANSKOM PARLAMENTU: Posle skandala - uhapšena dva muškarca
DVOJICA muškarca uhapšena su, pa puštena na slobodu uz kauciju, nakon što je mobilni telefon postavljen u Donjem domu britanskog parlamenta kako bi puštao "seksualne zvukove" tokom poslaničkih pitanja britanskom premijeru Kiru Starmeru.
16. 11. 2025. u 20:32
Komentari (0)