"KINA I SAD TREBA DA ODRŽE ZAMAH U ODNOSIMA" Si poslao važnu poruku nakon razgovora sa Trampom
KINESKI predsednik Si Đinping izjavio je danas da Kina i Sjedinjene Američke Države treba da održe zamah u odnosima i da nastave da se kreću u pravom smeru na osnovu jednakosti, poštovanja i uzajamne koristi.
Foto: Profimedia/Vikipedija
Si je to rekao tokom telefonskog razgovora sa predsednikom SAD Donaldom Trampom.
"Oni su ponovo usmerili kurs džinovskog broda kinesko-američkih odnosa i pružili mu veći zamah da plovi stabilno napred, šaljući tako pozitivnu poruku svetu. Od tada, odnosi Kine i SAD su generalno održavali stabilnu i pozitivnu putanju, što pozdravljaju obe zemlje i šira međunarodna zajednica", istakao je kineski lider.
On je ocenio da ono što se dogodilo još jednom pokazuje da "opis saradnje Kine i SAD koja koristi obema stranama i konfrontacije koja šteti obema stranama" odražava zdrav razum koji je, kako je napomenuo, više puta dokazan iskustvom.
"Vizija Kine i Sjedinjenih Država koje se međusobno pomažu da postignu uspeh i napreduju zajedno je opipljiva perspektiva na dohvat ruke", podvukao je predsednik Kine.
Prema njegovim rečima, dve strane trebalo bi da "produže listu saradnje i skrate listu problema", kako bi se postigao pozitivniji napredak, stvorio novi prostor za saradnju Kine i SAD i donelo više koristi narodima obe zemlje i sveta.
Si je ponovio principijelni stav Kine po pitanju Tajvana, naglašavajući da je povratak Tajvana Kini sastavni deo posleratnog međunarodnog poretka.
Napomenuvši da su se Kina i Sjedinjene Američke Države borile rame uz rame protiv fašizma i militarizma, Si je zaključio da je, s obzirom na ono što se dešava, "još važnije da dve strane zajedno čuvaju pobedu u Drugom svetskom ratu".
(Tanjug)
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
ŠOK "Više ne postoji Trampov plan za mir u Ukrajini i podelu teritorija!" Oglasio se učesnik pregovora u Ženevi
24. 11. 2025. u 18:58 >> 19:18
"TREBA ODATI PRIZNANjE VUČIĆU I SRBIJI, MORAMO ZAŠTITI SRBE OD KURTIJA" Montgomeri očitao lekciju medijima u CG o Kosovu i Metohiji
U INTERVJUU za crnogorski "Dan", Vilijam Montgomeri, bivši američki ambasador u SR Jugoslaviji, osvrnuo se na situaciju na Kosovu i Metohiji.
15. 05. 2026. u 13:16
KRAĐA VEKA U NBA! Nikola Jokić ovakvu nepravdu nije zaslužio, bruka i sramota
NBA liga donela je odluku o MVP igraču NBA lige!
17. 05. 2026. u 16:04 >> 16:14
POREKLO VOJINA ĆETKOVIĆA Rođen u Kruševcu, a koreni mu nisu iz Srbije: "Nikada se nisam odricao dedova i pradedova - ponosan sam"
"JESAM, ponosan sam na svoje poreklo."
20. 05. 2026. u 16:57
Komentari (0)