VAŽAN SASTANAK U DAUNING STRITU: Zelenski sutra sa Starmerom, Makronom i Mercom o mirovnom planu SAD
PREDSEDNIK Ukrajine Volodimir Zelenski posetiće sutra londonski Dauning strit, gde će se sastati sa britanskim premijerom Kirom Starmerom, predsednikom Francuske Emanuelom Makronom i nemačkim kancelarom Fridrihom Mercom, sa kojima će razgovarati o američkom mirovnom planu za Ukrajinu.
Foto: Profimedia
Starmer će na sastanku sa liderima iz Ukrajine, Francuske i Nemačke razgovarati o nastavku pregovora između američkih i ukrajinskih zvaničnika, koji imaju za cilj postizanje sporazuma o garancijama za Ukrajinu nakon završetka rata, prenosi "Gardijan".
U saopštenju o sastanku koje je izdao Evropski savet, trojka je izrazila punu podršku izjavama američkog predsednika Donalda Trampa da trenutna linija kontakta mora da bude polazna tačka za sve pregovore.
Nacrt mirovnog sporazuma, u kojem su posredovali američki i ruski zvaničnici, kritikovan je zbog toga što Ukrajinu ostavlja u slaboj i ranjivoj poziciji.
Početni nacrt plana, za koji se navodi da su ga razvili Trampov izaslanik Stiv Vitkof i savetnik Kremlja Kiril Dmitrijev, predviđao je "drastične" mere koje bi Rusiji dale neviđenu kontrolu nad vojnim i političkim suverenitetom Ukrajine, uslove koje je Kijev video kao kapitulaciju.
Prošlog meseca Ukrajina je značajno izmenila plan, uklanjajući neke od maksimalističkih zahteva Rusije.
U međuvremenu, američki i ukrajinski zvaničnici nastavljaju treći dan pregovora na Floridi, dok Trampova administracija pritiska Kijev da prihvati američki mirovni plan.
Predsednik Rusije Vladimir Putin već je odbio delove plana, pri čemu su teritorijalni integritet Ukrajine i mere za odvraćanje budućih ruskih napada glavna sporna tačka za Moskvu.
Starmer je više puta isticao da Ukrajina mora sama da odlučuje o svojoj budućnosti, dodajući da bi mirovne snage Koalicije voljnih imale ključnu ulogu u obezbeđivanju sigurnosti zemlje.
U svojoj novoj nacionalnoj strategiji bezbednosti, koja je juče objavljena, Bela kuća je navela da je posvećena opstanku Ukrajine kao "održive države".
Strategija, takođe, daje prioritet poboljšanju odnosa sa Moskvom, navodeći da je završetak rata ključni američki interes radi "ponovnog uspostavljanja strateške stabilnosti sa Rusijom".
Zelenski je sinoć izjavio da je imao "vrlo sadržajan i konstruktivan" razgovor sa američkim izaslanicima Stivom Vitkofom i Trampovim zetom Džaredom Kušnerom.
"Ukrajina je posvećena nastavku iskrene saradnje sa američkom stranom kako bi se postigao stvarni mir", napisao je Zelenski na kanalu Telegram i istakao da su se dogovorili o narednim koracima i formatu pregovora sa SAD.
(Tanjug)
Preporučujemo
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
07. 12. 2025. u 13:19
"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku
PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.
07. 12. 2025. u 13:36
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)