AMERIČKI ZVANIČNICI OTKRILI: SAD se priprema za višenedeljne operacije protiv Irana
AMERIČKE oružane snage pripremaju se za mogućnost produženih vojnih operacija protiv Irana ukoliko američki predsednik Donald Tramp naredi napad, izjavila su dvojica američkih zvaničnika, ukazujući da bi sukob mogao da bude znatno ozbiljniji nego prethodni incidenti između dve zemlje.
Foto: Gemini AI
Zvaničnici, koji su govorili za Rojters pod uslovom da ne budu imenovani, naveli su da ovakvo planiranje povećava uloge u diplomatiji između SAD i Irana.
Američki izaslanici Stiv Vitkof i Džared Kušner razgovaraće sa predstavnicima Irana u utorak u Ženevi, uz posredovanje predstavnika Omana.
Američki državni sekretar Marko Rubio upozorio je danas da iako Tramp preferira dogovor sa Teheranom, "to je veoma teško ostvariti".
U međuvremenu, Tramp je rasporedio dodatne vojne snage u region, izazivajući zabrinutost zbog mogućih vojnih akcija.
Zvaničnici su juče rekli da Pentagonom šalje dodatni nosač aviona na Bliski istok, uz pojačanje od više hiljada vojnika, borbenih aviona, razarača na vođene projektile i druge snage sposobne za napade i odbranu.
Tramp je juče u bazi u Severnoj Karolini otvoreno spomenuo mogućnost promene režima u Iranu, navodeći da "izgleda da bi to bilo najbolje što bi se moglo dogoditi". On nije otkrio ko bi preuzeo Iran, ali je rekao da "postoje ljudi".
- Već 47 godina pričaju i pričaju i pričaju - rekao je Tramp.
Iako je ranije izrazio skepsu prema slanju kopnenih trupa u Iran, naglašavajući da su "poslednje što želite kopnene snage", američke snage u regionu zasad sugerišu da bi napadi bili prvenstveno iz vazduha i sa mora, navodi agencija.
U prethodnom slučaju u Venecueli, Tramp je pokazao spremnost da koristi i specijalne operacije za hapšenje predsednika te zemlje, Nikolasa Madura.
Na pitanje o pripremama za eventualnu dugotrajnu vojnu operaciju, portparolka Bele kuće Ana Keli rekla je da američki predsednik ima sve opcije na stolu u vezi sa Iranom.
- Sluša različite perspektive, ali donosi konačnu odluku na osnovu onoga što je najbolje za našu zemlju i nacionalnu bezbednost - kazala je ona.
SAD su prošle godine već poslale dva nosača aviona u region prilikom napada na iranske nuklearne objekte.
Međutim, operacija "Ponoćni čekić" u junu bila je praktično jednokratni napad SAD, kada su stealt bombarderi iz SAD izveli napad na iranske nuklearne objekte, navodi agencija. Iran je izveo vrlo ograničen napad na američku bazu u Kataru kao odgovor na napad.
Zvaničnici upozoravaju da je sadašnje planiranje složenije. U produženoj kampanji, američke snage mogle bi da gađaju državne i bezbednosne objekte Irana, ne samo nuklearnu infrastrukturu, rekli su zvaničnici, ne iznoseći detalje.
Stručnjaci upozoravaju da bi rizik po američke snage bio znatno veći zbog iranskog arsenala raketa, a napadi Irana koji bi usledili povećavaju rizik od regionalnog sukoba.
Američki zvaničnici očekuju da Iran uzvrati, što bi moglo dovesti do serije uzajamnih napada i odmazdi tokom dužeg perioda.
Tramp je više puta preteo bombardovanjem Irana zbog nuklearnog programa, balističkih raketa i suzbijanja unutrašnjeg neslaganja. Iranska Revolucionarna garda je upozorila da bi u slučaju napada na iransku teritoriju mogla da uzvrati na bilo koju američku vojnu bazu.
SAD imaju baze širom Bliskog istoka, uključujući Jordan, Kuvajt, Saudijsku Arabiju, Katar, Bahrein, Ujedinjene Arapske Emirate i Tursku. Iran je saopštio da je spreman da razgovara o ograničenju svog nuklearnog programa u zamenu za ukidanje sankcija, ali je isključio povezivanje ovog pitanja sa raketama.
Preporučujemo
NETANJAHU NA SASTANKU SA TRAMPOM: Otkriveni detalji posete izraelskog premijera
11. 02. 2026. u 17:36
ARAGČI I VITKOF NA SASTANKU U OMANU: Samo će jedna stvar biti na dnevnom redu
04. 02. 2026. u 16:15
PUTIN PISAO VUČIĆU: Poželeo mu zdravlje i uspehe, a građanima Srbije sreću i prosperitet
PREDSEDNIK Aleksandar Vučić primio je danas čestitku predsednika Ruske Federacije Vladimira Putina povodom Dana državnosti Republike Srbije, u kojoj mu je ruski lider poželeo zdravlje i uspehe, a građanima Srbije sreću i prosperitet, saopštila je danas Služba za saradnju sa medijima predsednika Republike.
13. 02. 2026. u 12:40
STRADALI MLADIĆ SIN POZNATOG MUZIČARA: Novi detalji nesreće u Sarajevu
ERDOAN Morankić (23), koji je stradao u tramvajskoj nesreći u Sarajevu, sin je poznatog muzičara iz Brčkog Armana Morankića, piše portal sarajevskog Avaza.
13. 02. 2026. u 12:05
BOMBA, AUTOMAT I CRNA BERETKA: Hrvatski gradonačelnik se maskirao u Tompsona iz "Čavoglava" - pored njega i "Plenković" i "prvi čovek Zagreba
DANAS je u Svetoj Nedelji održan karneval Fašnik, a na pozornicu se popeo i gradonačelnik ovog mesta Dario Zurovec koji je bio obučen kao kontroverzni hrvatski pevač Marko Perković Tompson koji je poznat po svojim proustaškim stavovima i pesmama.
14. 02. 2026. u 14:35
Komentari (0)