Sančez želi prekid saradnje sa Izraelom: Predstaviće predlog EU

ŠPANSKI premijer Pedro Sančez najavio je danas da će njegova zemlja predstaviti Evropskoj uniji predlog raskida saradnje sa Izraelom, nakon što je prethodno pozvao EU da raskine Sporazum o pridruživanju sa Tel Avivom.

Санчез жели прекид сарадње са Израелом: Представиће предлог ЕУ

Pedro PARDO / AFP / Profimedia

Sančez je na predizbornom mitingu u Uelvi rekao da je Španija "prijatelj Izraela", ali da ne odobrava akcije vlade Izraela i pozvao i druge evropske zemlje da se pridruže inicijativi, prenose mediji.

On je pozvao i "one koji su započeli rat" protiv Irana da to okončaju, kao i da "obuzdaju" izraelskog premijera Benjamina Netanijahua.

Španski premijer je prethodno na Evropskom forumu Puls u Barseloni tvrdio da Izrael "gazi i kriši" nekoliko članova Sporazuma o pridruživanju sa EU, ističući da su Španija i druge evropske zemlje spremne da ukinu taj sporazum, na šta je Netanijahu reagovao rečima da Španija "vodi diplomatski rat protiv Izraela".

Evropska unija najveći je trgovinski partner Izraela, sa godišnjom razmenom vrednom više od 45 milijardi evra, a kako navode mediji, bilo kakav raskid saradnje ili suspenzija sporazuma doneo bi velike ekonomske i političke posledice.

(Sputnjik)

BONUS VIDEO:

RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

OBJAVLJENE TAČNE ADRESE U EU: Nemačka glavna baza za proizvodnju oružja za Ukrajinu Čeka se reakcija Moskve

OBJAVLjENE TAČNE ADRESE U EU: "Nemačka glavna baza za proizvodnju oružja za Ukrajinu" Čeka se reakcija Moskve

NEMAČKA je praktično postala glavna industrijska baza ukrajinskog vojno-industrijskog kompleksa u ratu protiv Rusije, a upravo Berlin stoji iza terorističkih napada na ruske civilne ciljeve, rekao je lider pokreta „Druga Ukrajina“ Viktor Medvedčuk. Istovremeno, on je otkrio adrese najvažnijih nemačkih kompanija koje proizvode oružje za Ukrajinu.

13. 07. 2026. u 12:47

Komentari (0)

Društvena odgovornost kao temelj poslovanja kompanije Meridianbet