OTVARA SE PROZOR ZA DIJALOG O UKRAJINI: Nemački zvaničnik najavljuje dug proces pregovora
NEMAČKI zvaničnik izjavio je danas da se "polako otvara prozor" za dijalog između Rusije i Evrope o Ukrajini i da je neophodno da se uspostavi efikasan format koji će Evropljani smatrati legitimnim.
Foto: Alexander Ruszczynski / Alamy / Profimedia
Neimenovani zvaničnik je dodao da postoje jake indikacije da će grupa E3 - Nemačka, Francuska i Velika Britanija - nastaviti da igra važnu ulogu u tom pogledu, preneo je Rojters.
Nemački zvaničnik je rekao i da nedavne borbe ukazuju na to da će proces dijaloga verovatno da traje mesecima, a ne nedeljama, i da je ključno da se osigura da se oni vode u potpunom dogovoru sa Ukrajinom.
- Koordinacija, umesto konkurencije, sa Sjedinjenim Američkim Državama, čiji su posredovani pregovori zastali dok se Vašington fokusira na Iran, takođe mora da ostane vodeći princip - rekao je zvaničnik.
Nemačka i evropske vlade odbacile su predlog ruskog predsednika Vladimira Putina da bi bivši nemački kancelar Gerhard Šreder mogao da ih predstavlja u mogućim budućim pregovorima sa Moskvom.
Šef kabineta ukrajinskog predsednika Kirilo Budanov rekao je da je postizanje sporazuma o okončanju rata do zime "realan" ishod.
(Tanjug)
Preporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
EPSKI DEBAKL! Arina Sabalenka izbačena sa Rolan Garosa
NAJBOLjA teniserka planete Arina Sabalenka neće se takmičiti u završnici Rolan Garosa.
03. 06. 2026. u 15:48
KRAĐA VEKA U NBA! Nikola Jokić ovakvu nepravdu nije zaslužio, bruka i sramota
NBA liga donela je odluku o MVP igraču NBA lige!
17. 05. 2026. u 16:04 >> 16:14
NASTAJE NOVA DRŽAVA? Srpske komšije se ujedinjuju sa susedima - za moćnu državu od 22 miliona duša i 272.200 km²
"UNIONISTIČKI pokret je oduvek postojao i on je i dalje živ unutar našeg društva. Nesumnjivo je da je ova diskusija legitiman deo političkog procesa u zemlji. Ja lično nikada ne bih mogao da glasam protiv ujedinjenja."
02. 06. 2026. u 21:24
Komentari (0)