NAPETA SITUACIJA Šef Pentagona poručio Evropljanima: Napravite "NATO 3.0"

PENTAGON će u narednih šest meseci preispitati raspoređivanje američkih trupa u Evropi, izjavio je šef Pentagona Pit Hegset.

НАПЕТА СИТУАЦИЈА Шеф Пентагона поручио Европљанима: Направите НАТО 3.0

Foto: ALEX WONG/Getty images/Profimedia

Američki ministar odbrane izjavio je da američki saveznici u Evropi moraju da preuzmu vodeću ulogu u odbrani vlastitog kontinenta i pomognu da se NATO pretvori u "tvrdokorni vojni savez".

On je uoči sastanka ministara odbrane NATO-a u Briselu, pozvao na ponovno pokretanje organizacije od 32 zemlje kako bi se pretvorila u "NATO 3.0", sposoban da odvrati bilo kakvu pretnju i preuzme vođstvo u konvencionalnoj odbrani Evrope.

- NATO 3.0 je priznanje da, nakon Hladnog rata, treba da se vrati pravom tvrdokornom vojnom savezu koji ima stvarne vojne kapacitete sposobne za odvraćanje ovde na kontinentu i preuzme vođstvo u konvencionalnoj odbrani Evrope - rekao je Hegset novinarima.

Istakao je i da je glavna poruka da će SAD 2027. godine uložiti 1,5 biliona dolara u vlastitu odbranu kao i da su ta ulaganja važna za izgradnju "arsenala slobode" koji pre svega štiti Ameriku i američke interese, ali i podržava snagu NATO-a i američkih saveznika.

- Sve se to uklapa i šalje pravu poruku svetu, da razumemo pretnje ovog trenutka i da o njima ne možemo samo da pričamo. Moramo da budemo spremni da se suočimo s tim i da nešto snažno učinimo po tom pitanju. To će biti moja poruka, privatno i javno danas - rekao je on na zajedničkoj konferenciji za novinare sa generalnim sekretarom NATO Markom Ruteom.

(Sputnjik)

BONUS VIDEO: SNIMCI IZ DRONA: Izraelska vojska objavila video udara na iranske sisteme PVO

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

Komentari (0)

UŽASNA VEST SA FRONTA: Terorističke metode Ukrajine se nastavljaju