NEMAČKI MINISTAR ZDRAVLJA O MERAMA PROTIV KORONE: “Lokdaun” je bio drastičan, više ga neće biti
NEMAČKI ministar zdravlja Jens Špan (CDU) izjavio je da prema sadašnjim saznanjima ne bi zatvarali frizerske salone i time pokrenuo raspravu u medijima i na društvenim mrežama.
Špan je takođe naglasio da se u martu o virusu malo znalo, pa su zato i bile donesene drastične odluke. Drugim rečima, prema današnjim saznanjima, “lokdaun” (lockdown) nije bio nužan u tako strogom obliku, piše Dojče vele (DW).
DW dodaje da ta ministrova izjava znači da zatvaranja u Nemačkoj više neće biti čak ni ako na jesen broj zaraženih naglo poraste.
Špan je isključio i mogućnost ponovnog uvođenja potpune zabrane poseta domovima za negu starijih i nemoćnih osoba.
Građani su naučili „kako možemo da se zaštitimo i bez uvođenja tih mera“, rekao je ministar Špan.
On je istakao da su za zaštitu, pre svega, nužne maske, ali i održavanje distance i pridržavanje higijenskih mera.
Pozvao je Nemce da jesenji i zimski odmor provedu u Nemačkoj, jer se, kako je rekao, pokazalo da „određeni načini putovanja i odmora donose rizike i infekcije u zemlju".
Međutim, u strankama Demohrišćanske unije (CDU), čiji je član i ministar, još vlada velika skepsa.
I kancelarka Angela Merkel (CDU) i bavarski premijer Markus Zeder (CSU) i dalje zahtevaju što veći oprez i ograničenja. No Špan je dobio i podršku, među ostalima i od stranačkog kolege, saksonskog premijera Mihaela Krečmera:
"S današnjim saznanjima bismo pre nekoliko meseci drugačije odlučili. Pa i danas odlučujemo drugačije. Mi smo naučili lekcije iz pandemije“, rekao je Krečmer i pohvalio ministra zdravlja jer, kako kaže, „iz njegovog priznanja je vidljivo da su mere, koje su sada još nužne, promišljene i razborite."
Mišljenja onih koje su drastične mere tokom proleća najteže pogodile su podeljena. Na društvenim mrežama i u medijima za reč su je javili brojni vlasnici frizerskih salona. Za neke je ministrova izjava stigla prekasno: oni su ogorčeni jer se još bore da prežive. Međutim, piše DW, većina ima razumevanja za odluke donesene na početku pandemije jer, kako uglavnom kažu, tada stvarno niko nije mogao da zna šta je ispravno, a šta ne.
Nakon izbijanja pandemije u martu nemačka vlada je odmah uvela najstrože mere jer se bojala nekontroliranog širenja virusa i fatalnih posledica kao što su desetine hiljada mrtvih i kolaps zdravstvenog sistema.
Praktično preko noći su zatvorene sve prodavice koje ne prodaju životne namirnice, frizerski i drugi saloni, ugostiteljski objekti. Od 17. marta bili su zabranjene, ili u najboljem slučaju najstrože ograničene, posete domovima za negu starijih i nemoćnih osoba.
Trenutno je situacija u Nemačkoj stabilna i nema naznaka nekog "drugog talasa“.
Na intenzivnoj nezi je oko 250 pacijenata, kod svih ostalih su simptomi takvi da nije potrebno bolničko lečenje.
Broj mrtvih je već mesecima relativno mali.
I u staračkim domovima je pandemija pod kontrolom.
Preporučujemo
MERKEL O KORONI: Evo šta je kancelarka rekla najbližim saradnicima o stanju u Nemačkoj
17. 08. 2020. u 20:47
NEMAČKI MEDIJI POSLALI HITNO UPOZORENjE: Najveći broj zaraženih došao iz Hrvatske
01. 09. 2020. u 17:58
DIGNUTI NATO AVIONI POSLE NAPADA NA UKRAJINU: Hitno se oglasio Zelenski, imao poruku za Putina (FOTO/VIDEO)
RUSIJA je pokrenula masovni vazdušni napad na Ukrajinu na božićno jutro po gregorijanskom kalendaru.
25. 12. 2024. u 11:16
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
PLANETI PRETI SCENARIO IZ 1815. Posle događaja na planini koja je promenila svet usledile tragedije: "Pitanje nije da li će, nego KADA!"
„EFEKTI bi mogli biti još gori nego što smo videli 1815."
25. 12. 2024. u 15:54
Komentari (1)