MAKRON TIHANOVSKOJ OBEĆAO POSREDOVANJE: Francuski predsednik razgovarao sa beloruskom disidentkinjom u Litvaniji
FRANCUSKI predsednik Emanuel Makron, koji je danas u hotelu u Viljnusu gde je odseo primio belorusku disidentkinju Tatjanu Tihanovsku, obećao je da će sve da učini da pokrene posredovanje pod okriljem OEBS-a.
Foto: AP
Na taj način Makron se direktno uključio u pokušaj traženja izlaza iz političke krize u Belorusiji.
Tihanovska je pre Makronovog dolaska u Litvaniju izrazila želju da ga sretne, zatraživši, prema njenom bliskom okruženju, posredničku ulogu u Belorusiji koju bi aktivno preuzele Francuska, Velika Britanija, SAD, Rusija i Nemačka. Ali, Makron je bio oprezan i zaigrao je na kartu OEBS za šta u Franuskoj smatraju da postoji i podrška ruskog predsednika Vladimira Putina.
Pre susreta, izbegla vođa beloruske opozicije je poručila da je Makron jedan od najmoćnijih lidera u Evropi i svetu i da bi mogao da bude među traženim posrednicima. I Makron i Tihanovska bili su zadovoljni jučerašnjim razgovorom.
Emanuel Makron, koji je u Viljnus doputovao u ponedeljak popodne, na zajedničkoj konferenciji za medije sa svojim domaćinom Gitanasom Nausedom, poručio je da je "Francuska uvek bila na strani boraca za slobodu", ali i oprezno dodao da treba izbeći "geopolitizaciju konflikta i direktno strano mešanje".
Preporučujemo
EKSPLOZIVNA SITUACIJA NA BLISKOM ISTOKU: Novi iranski napadi, dronovi obarani iznad Saudijske Arabije (FOTO/VIDEO)
10. 03. 2026. u 06:54 >> 08:19
IRAN POKRENUO NOVI TALAS NAPADA: Sirene za uzbunu odjekuju u Dubaiju i Bahreinu
10. 03. 2026. u 08:15
TRAMP HITNO POZVAO PUTINA: Razgovor trajao sat vremena
RUSKI predsednik Vladimir Putin razgovarao je telefonom sa američkim kolegom Donaldom Trampom.
09. 03. 2026. u 20:34
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (2)