MADRID U KARANTINU? Španska vlada dala rok od 48 sati za primenu novih mera, predsednica regije glasala protiv ove odluke
NOVE, restriktivne mere, koje je propisalo špansko ministarstvo zdravlja, a koje predviđaju ponovo zatvaranje gradova i ograničeno kretanje, izazvale su "mali rat" između predsednice autonomne regije Madrid i španske vlade.
Maske se nose i na otvorenom / Foto AP
Ministarstvo zdravlja objavilo je nove mere u tamošnjem "Službenom glasniku" i dalo rok od 48 sati svim opštinama koje imaju više od 500 obolelih od korone na 100.000 stanovnika da ih primene. U Španiji trenutno 10 opština ispunjava ovaj kriterijum, a sve se nalaze u madridskoj regiji.
Najgora situacija je, ipak, u španskoj prestonici koja je zabeležila 1.500 novoobolelih u poslednjih 24 časa i 486 mrtvih u prethodnoj nedelji. Predsednica madridske regije Isabel Dijas Ajuso, zajedno sa predstavnicima Galisije, Katalonije, Andaluzije i Seute glasala je protiv ove odluke ministarstva i novih restrikcija. I dok Vlada tvrdi da je "odluka obavezujuća", Ajusova najavljuje da će to "proveriti na sudu".
- Nismo nikakvi pobunjenici protiv vlasti, već branimo interese našeg stanovništva. Mere u borbi protiv kovida moraju biti usklađene sa regionalnim zakonima i sa realnošću, na pravedan način - poručila je Ajusova u madridskoj skupštini. Tokom burne rasprave čula se i poruka upućena premijeru: "Ako Sančez želi da naređuje Madridu neka prvo ovde izađe na izbore, a ne da to čini preko Službenog glasnika".
Španska vlast podeljena je na 17 regiona, koji imaju veliku autonomiju, kako političku, tako i organizacionu, pa je u njihovoj nadležnosti i zdravstvo i obrazovanje. U vreme vanrednog stanja svi nalozi stizali su "iz centra", Vlade, ali sada dolaze do izražaja sve političke razlike. Opoziciona madridska vlast najveći je protivnik premijeru Pedru Sančezu, a stavljanje Madrida u karantin biće prvi veliki test za špansku vladu, posle ukidanja vanrednog stanja.
ZABRANE, ZABRANE...
ŠPANCE, koji su u prvom talasu korone bili jedna od najteže pogođenih zemalja, s velikim strahom i nelagodom dočekuju nove restrikcije. Uredba ministarstva zdravlja upućena ugroženim gradovima, predviđa zabranu napuštanja opština, ograničeno kretanje (samo do posla, škole i nazad), zabranu okupljanja za više od šest osoba, smanjenje kapaciteta prodavnica, barova i restorana za polovinu i njihovo zatvaranje u 23 časa.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
UMRLA JE U BOLOVIMA, U 47. GODINI Njenu smrt Miloš nikada neće prežaliti: "Bolest je brzo napredovala"
"BOLEST je brzo napredovala. Za samo sedam godina ona je legla u krevet i bila je nepokretna do smrti."
25. 06. 2026. u 10:29
Komentari (0)