CILJ TURSKE NA KAVKAZU: Evo zašto se Erdogan meša u sukob Jermenije i Azerbejdžana
U JEREVANU smatraju da Turska, kao učesnica u konfliktu u Karabahu, pokušava da preuzme kontrolu nad isporukama energenata iz Kaspijskog mora u Evropu, rekao je predsednik Jermenije Armen Sarkisjan u intervjuu „Komersantu“.
Foto: AP Photo/Burhan Ozbilici/Depositphotos
Sarkistjan je ukazao da, „ako se pogledaju azerbejdžansko-turski ciljevi, očigledno je da se ne radi samo o Karabahu“.
- Turska je tamo, jer želi da kontroliše ove puteve (isporuka nafte i gasa). Što duže bude trajao konflikt, veće će biti prisustvo Turske u Azerbejdžanu. To će menjati i regionalnu geopolitiku. Turska postaje sused Rusije sa kojom će ona tada imati kopnenu granicu. Turska će kontrolisati naftovode i gasovode koji vode u Evropu - objasnio je predsednik Jermenije.
Po njegovim rečima, „to će značiti da će Turska imati ogroman uticaj na energetsku bezbednost Evrope“.
- Ona će još imati ogroman uticaj na Centralnu Aziju i Kaspijski region, jer deo gasa i nafte prolazi tuda. Tj, ona će se naći na sredini i odlučivaće: ako hoću, propustiću vašu naftu, a ako neću - neću. Ili će govoriti Evropljanima: Ako se budete lepo ponašali, uradiću sve da taj gas i nafta dođu do vas. Tj, Turska će kontrolisati gas i naftu koje ona ne poseduje. Ona je ranije bila kupac, a sada će biti kontrolor - izjavio je Sarkisjan.
(Sputnjik)
Preporučujemo
EKSPLOZIJE ODJEKUJU OKO GLAVNOG GRADA KARABAHA: Nastavak krvavog rata na Kavkazu
19. 10. 2020. u 10:43
RAT NA KAVKAZU: Azeri krenuli u novu ofanzivu, oglasio se i predsednik Alijev
19. 10. 2020. u 08:19
Trampu stigle najgore moguće vesti: Nije dobro po američkog predsednika
Podrška američkom predsedniku Donaldu Trampu pala je na najniži nivo u njegovom trenutnom mandatu, a Amerikanci su sve više nezadovoljni njegovim postupanjem sa troškovima života i ratom sa Iranom, pokazuju rezultati nove ankete Ipsosa.
28. 04. 2026. u 20:51
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
Drama u Vašingtonu: Melanija ugledala sporno ime na papiru, pa prebledela - evo šta je zapravo pisao na cedulji
MISTERIOZNI komadić papira izazvao je brojne komentare nakon incidenta sa pucnjavom na večeri Udruženja dopisnika Bele kuće u Vašingtonu.
27. 04. 2026. u 10:00
Komentari (0)