TRAMP ILI BAJDEN: Koje države će odlučiti pobednika? (VIDEO)
ISTRAŽIVANjA javnog mnjenja u SAD pokazuju da će izborna noć biti duga i napeta. Trka za Ovalni kabinet se vodi unutar 10 procenata, a u ključnim državama, za koje američki analitičari smatraju da će odlučiti izbore, ona je još manja.

FOTO: EPA
Kandidat demokrata Džozef Bajden ima podršku 52 odsto, dok Trampa podržava 42 procenta Amerikanaca na nivou cele države.
U tzv. "sving stejts", u koje se ubrajaju Arizona, Kolorado, Florida, Džordžija, Ajova, Mejn, Mičigen, Severna Karolina, Ohajo, Pensilvanija, Teksas i Viskosin, ta razlika iznosi svega 6 odsto, 51 prema 45 procenta.
U ovakvoj situaciji sa malom razlikom, koja se sa smanjila sa 10 na 6 odsto, znatno su se povećale šanse Trampa da ponovi uspeh iz 2016. godine i potuče (kao tada favorizovanu Hilari Klinton) Džozefa Bajdena, kome mediji i ankete od početka daju veće izglede za ulazak u Belu kuću.
Situacija je utoliko komplikovanija što ankete među onima koji su ranije glasali daju Bajdenu prednost od 61:35 odsto, a među onima koji će izaći na sam dan izbora Tramp vodi ubedljivo 61:32!
Istraživanje koje su obavili zajednički demokrate i republikanci govori da je Trampu opalo poverenje kod penzionera i među ženama, dok je “čvrsto kao stena” među belačkom radničkom klasom.
Trampu birači zameraju kako vodi državu, kako se suočio sa koronom ali mu daju zdušnu podršku kada je ekonomija u pitanju.
Oba kandidata imaju još današnji dan za kampanju, i obojica su odlučila da to urade u državama u kojima žele sigurnu pobedu a mogle bi da iskliznu na drugu stranu. Tramp – u Severnoj Karolini, Pensilvaniji i dva u Mičigenu, a Bajden u Pensilvaniji i Ohaju.
ELEKTORSKI SISTEM
Američke izbore, međutim, ne odlučuju direktni glasovi nego indirektna forma demokratije - Elektorski kolegijum koji ima 538 članova. Za pobedu potrebna je većina od 270 glasova. U svim američkim državama osim dve, pobednik u državi osvaja sve glasove elektora te države, a najnaseljenije države imaju najviše elektora.
Bajdenova prednost na nacionalnom nivou donekle potiče iz velike prednosti koje ima u dve najnaseljenije države koje će skoro sigurno osvojiti - Kaliforniji i Njujorku, dok će Tramp skoro sigurno osvojiti niz manjih republikanskih država u poljoprivrednom i ruralnom središtu zemlje.
(Izvor: Dejlimejl)
Preporučujemo


U SUSRET AMERIČKIM IZBORIMA: Tramp još ne zna gde će provesti izbornu noć
30. 10. 2020. u 17:09

BIZARAN KVIZ NjUJORK TAJMSA: Šta imate u frižideru govori o tome da li ste Trampov ili Bajdenov glasač (FOTO)
28. 10. 2020. u 20:39 >> 20:39

VEŠTAK OTKRIO JEZIVE DETALjE O DEČAKU UBICI: Evo zašto je Kosta pucao na čuvara škole, nije ga potreslo saznanje koga je sve ubio
ZAKLjUČILI smo da je Kosta bio sposoban da upravlja svojim postupcima u vreme izvršenja zločina i da ta sposobnost nije bila bitno smanjena. Postoji jedna kratkotrajna ometenost, za period u učionici za koji on kaže da nema sećanja, ali on je sve radio po planu. To ukazuje da je on upravljao svojim postupcima.
05. 06. 2025. u 17:05

SRPSKA POSLA: Nikola Jokić zapanjio svet! Vratio se u Srbiju i uradio OVO (VIDEO)
NIKOLA Jokić je najbolji košarkaš planete, ali dajte mu loptu i biće najbolji u svakom sportu. To je pokazao još jednom.
08. 06. 2025. u 08:54

VRTOGLAVA SUMA: Koliku nacionalnu penziju prima Ljiljana Blagojević
JEDNA od naših najistaknutijih dramskih umetnica Ljiljana Blagojević otišla je u penziju, a nalazi se među dvadesetčetvoro umetnika, koji će primaju nacionalnu penziju za doprinos kulturi.
07. 06. 2025. u 11:30
Komentari (0)