POGLEDAJTE: Kako izgleda specijalna kaciga za zaštitu od kovida

Tanjug

25. 11. 2020. u 13:54

DIZAJNER kacige za zaštitu od korona virusa Jezin Al Kejzi vozio se metroom u kanadskom Torontu noseći ogromnu crnu "ludu kacigu".

ПОГЛЕДАЈТЕ: Како изгледа специјална кацига за заштиту од ковида

Foto: Depositphotos

Kaciga hazmat (naziv potiče od skraćenice koja na engleskom znači „opasne materije") u potpunosti zatvara glavu i gornji deo trupa i ima vizir koji se proteže sve do njegovih prsa.

Na zadnjoj strani se nalazi sistem ventilatora i filtera na baterije koji pročišćava vazduh koji se usisava i istiskuje „ustajali" vazduh, piše BBC na srpskom jeziku.

Al Kejzi jedan je od dizajnera i preduzetnika širom sveta koji su ove godine požurili da puste kacige hazmat ili PAPR (naziv potiče od skraćenice koja na engleskom znači „respirator za pročišćavanje vazduha"), namenjene ljudima koji traže veću zaštitu od korona virusa od maske za lice.

Njegova kaciga se zove „BioVZYR", a njena baterija bi trebalo da traje do dvanaest sati. Kanađanin kaže da njegova kompanija - „VZYR Technologies" prodate primerke broji „u desetinama hiljada".

Veteran američke mornarice Kris Elinger, još jedan je tvorac hazmat kacige.

„Ove kacige nas na neki način psihološki pripremaju za buduću sudbinu naše vrste", kaže on. Njegova kompanija Valhala Medikal Dizajn sa sedištem u Ostinu u Teksasu, lansirala je proizvod nazvan NE-1, koji izgleda slično motociklističkoj kacigi.

Pored sistema za filtriranje vazduha sa motorom, ima unutrašnje i spoljne mikrofone i zvučnike, tako da korisnik može lakše da razgovara sa ljudima oko sebe.

Ugrađen mu je čak i blutut audio prijemnik, tako da možete telefonirati ili slušati muziku.

Ove kacige koštaju od 149 do 379 američkih dolara, ali nijedna još nije dobila sertifikat.

Međutim, svaka od tri kompanije tvrde da se približavaju završnoj fazi procesa.

Dr Suzana Fam, direktorka medicinskog tima za odgovor na Kovid-19 u Memorijalnoj bolnici Vajs u Čikagu, kaže da ostaje da se vidi da li se ove kacige efikasno bore protiv Kovida, jer trenutno o tome nema dovoljno istraživanja.

Dr Fam je takođe zabrinuta da bi kacige mogle dovesti do društvene podele jer će stvoriti podelu u društvu između onih koji mogu priuštiti nešto što bi ih naizgled moglo više zaštititi i onih koji to ne mogu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

NEVEROVATNI POPUSTI DO KRAJA MESECA! Ne propustite priliku za veliku uštedu