APOKALIPSA PRETI SAD: LJudi će umirati zbog pretrpanih bolnica!
MNOGI pokazatelji sugerišu da će sledeće leto biti radosno i prosperitetno i da će se ljudi ponovo okupljati na otvorenom i u zatvorenom. Ali biće ih manje, jer će umreti desetine hiljada Amerikanaca koji su mogli biti spaseni, piše američki magazin Atlantik.
Foto: EPA
Mnogo dokaza ukazuje na to da se ostvaruje jedan od najgorih strahova od pandemije - da će bolnice biti preplavljene, što će dovesti do nepotrebnih smrtnih slučajeva. Amerikanci koji danas umiru od kovid-19 preživeli bi da su se razboleli pre mesec dana.
Prošle srede, prvi put od početka pandemije, u američkim bolnicama bilo je 100.000 pacijenata sa kovid-19. Pandemijska noćna mora, pucanje nacionalne bolnice i zdravstvenog sistema, ponovo se pojavila nakon prvog talasa kada je broj hospitalizovanih iznosio 60.000, navodi magazin.
Bolnice su postale prenatrpane, što ih je nateralo da budu restriktivne u pogledu toga koga primaju i što dovodi do toga da više Amerikanaca nepotrebno umire.
Trenutni porast broja hospitalizacija započeo je krajem septembra i bolnice se nedeljama nose sa nezapamćenom potražnjom za medicinskim uslugama.
Broj hospitalizovanih pacijenata povećavao se gotovo svakodnevno. Od 1. novembra broj pacijenata sa kovid-19 u bolnicama se udvostručio, a od 1. oktobra utrostručio.
Za to vreme zdravstveni radnici su se brinuli da će bolnice uskoro biti prenatrpane. Sistem zdravstvene zaštite u Ajovi će se urušiti, bez sumnje, rekao je jedan infektolog za Atlantik početkom novembra. Sledeće nedelje jedan lekar intenzivne nege u Nebraski upozorio je: Pretpostavka da ćemo uvek imati jedan bolnički krevet za vas je netačna.
Foto: Depositphotos
Čini se da je ova katastrofa na pomolu ne samo u Ajovi i Nebraski već i širom Amerike. Nacionalni slom bolničkog sistema sada se takođe može videti u podacima o korona virusu. Nedeljama je broj hospitalizovanih ljudi sa kovid-19 iznosio približno 3,5 procenata od ukupnog broja slučajeva prethodne nedelje. Međutim, sada se smanjuje se broj slučajeva u ukupnom broju hospitalizacija, navodi magazin.
Prosečni Amerikanac sa kovid-19 danas je primljen u bolnicu verovatno bolesniji od nekoga s kovid-19 krajem leta. To nije zato što su lekari i medicinske sestre postali okrutniji, piše Atlantik, već jednostavno zato što im ponestaje bolničkih kreveta i jer je potrebno pooštriti kriterijume za prijem u bolnicu.
Foto: Dragan Milovanović
Istovremeno, izgleda da je virus ubio nešto veći procenat ljudi kojima je dijagnostikovan kovid-19. Pomoću metode koja uzima u obzir kašnjenje podataka o broju zaraženih i umrlih pokazalo se da je u većem delu oktobra i novembra umrlo oko 1,7 odsto zaraženih. Ali sredinom novembra taj broj porastao je na više od 1,8 odsto. Iako se ova promena može činiti malom, ona predstavlja stotine smrtnih slučajeva, jer mnogo više ljudi oboli svaki dan.
Čini se, dakle da virus ubija više ljudi. I to ima smisla. Mnogo medicinskih pobeda nad virusom rezultat je bolje bolničke nege pacijenata sa kovid-19. Međutim, trenutno manji deo ljudi prima ovu profesionalniju i savesniju negu.
Depositphotos
Istovremeno, izgleda da je virus ubio nešto veći procenat ljudi kojima je dijagnostikovan kovid-19. Pomoću metode koja uzima u obzir kašnjenje podataka o broju zaraženih i umrlih pokazalo se da je u većem delu oktobra i novembra umrlo oko 1,7 odsto zaraženih.
Ali sredinom novembra taj broj porastao je na više od 1,8 odsto. Iako se ova promena može činiti malom, ona predstavlja stotine smrtnih slučajeva, jer mnogo više ljudi oboli svaki dan.
Čini se, dakle da virus ubija više ljudi. I to ima smisla. Mnogo medicinskih pobeda nad virusom rezultat je bolje bolničke nege pacijenata sa kovid-19. Međutim, trenutno manji deo ljudi prima ovu profesionalniju i savesniju negu.
Predviđa se da će prve doze vakcine će skoro sigurno stići do Božića. Desetine miliona Amerikanaca moglo bi da ima imunitet u roku od osam nedelja, a do kraja februara oko 100 miliona Amerikanaca biće imuno.
Ipak, kvalitet zdravstvene zaštite će se pre toga pogoršati, a pacijenti kojima su bolnički kreveti potrebni iz bilo kog drugog razloga - srčanog udara ili slomljene noge - teško će doći do njih. Mnogi ljudi će patiti i nepotrebno umirati, upozorava magazin Atlantik.
Preporučujemo
CRNA STATISTIKA SVE GORA: Treći dan rekordan broj novoinficiranih u Americi
06. 12. 2020. u 09:39
SAD BLIZU 250.000 UMRLIH OD KORONE: U Njujorku od sutra zatvorene škole
18. 11. 2020. u 23:44
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
Mesi pitao hrvatskog fudbalera: "DA LI SI NORMALAN", on kaže: "Ugasio sam ga!"
SA DVA gola u pobedi Argentine nad Austrijom, kapiten "Gaučosa" je oborio čak četiri rekorda Mundijala, od kojih je najbitniji onaj da je postao najbolji strelac svih vremena na Svetskim prvenstvima. Kota "18" - trenutna.
23. 06. 2026. u 16:05
Komentari (0)