NIŠTA OD „HRVATSKOG SCENARIJA” U DONBASU: Ukrajinski general objasnio zašto Kijev ne može da protera Ruse sa svojih ognjišta
GENERAL-MAJOR Oružanih snaga Ukrajine Viktor Nazarov izjavio je da Kijev ne može da dejstvuje u Donbasu po „hrvatskom scenariju“ zbog toga što se Luganska i Donjecka oblast graniče sa Rusijom.

Foto: Printskrin
- Oni navode kao primer da je trebalo učiniti onako kako je Hrvatska radila protiv Srbije za vreme rata. Morate shvatiti jednostavnu stvar. Iza Srbije, iza Jugoslavije, nije bila Rusija koja se nalazila tik uz nju. Da, možda su je podržavali, u nečemu pomagali, ali fizički im nije bila iza leđa. A iza Hrvatske je bio NATO – moćne oružane snage. Zbog toga je što se tiče situacije u Donbasu put frontalne ofanzive bio vrlo rizičan u smislu velikih gubitaka, a naša tehnika nije bila spremna za vođenje dejstava u urbanizovanim oblastima. A s obzirom na to da je vojno-ekonomski potencijal Rusije mnogo veći od ukrajinskog, mogli su praktično neograničeno da vrše isporuke preko granice. Bio bi to rat za uništavanje borbenih potencijala i definitivno ne u našu korist - objasnio je Nazarov u intervjuu za „4. kanal“.
Sukob u Donbasu
Ukrajinske vlasti su u aprilu 2014. godine pokrenule vojnu operaciju protiv Donjecke i Luganske Narodne Republike koje su proglasile nezavisnost nakon državnog prevrata u Ukrajini u februaru 2014. Kijev ne priznaje DNR i LNR i smatra teritorije ovih dveju republika okupiranim, a ustaničke snage terorističkim.
Pitanje rešavanja situacije u Donbasu razmatra se, između ostalog, i na sastancima u kontakt grupe u Minsku, koja je od septembra 2014. godine usvojila tri dokumenta koji regulišu korake za deeskalaciju sukoba.
Odnosi Moskve i Kijeva pogoršali su se zbog situacije u Donbasu. Ukrajinske vlasti su ranije više puta optuživale Moskvu za mešanje u unutrašnje stvari zemlje. U januaru 2015. godine Vrhovna rada usvojila je izjavu u kojoj se Rusija naziva „zemljom agresorom“.
Moskva negira optužbe ukrajinske strane i naziva ih neprihvatljivim. Rusija je više puta isticala da nije strana u unutrašnjem ukrajinskom sukobu i da je zainteresovana da Kijev prevaziđe političku i ekonomsku krizu.
(Sputnjik)
Preporučujemo

ORUŽANI NAPAD NA RUSKI NAROD: Mračno predviđanje Žirinovskog za 2021. godinu
12. 12. 2020. u 21:12

VEŠTAK OTKRIO JEZIVE DETALjE O DEČAKU UBICI: Evo zašto je Kosta pucao na čuvara škole, nije ga potreslo saznanje koga je sve ubio
ZAKLjUČILI smo da je Kosta bio sposoban da upravlja svojim postupcima u vreme izvršenja zločina i da ta sposobnost nije bila bitno smanjena. Postoji jedna kratkotrajna ometenost, za period u učionici za koji on kaže da nema sećanja, ali on je sve radio po planu. To ukazuje da je on upravljao svojim postupcima.
05. 06. 2025. u 17:05

SRPSKA POSLA: Nikola Jokić zapanjio svet! Vratio se u Srbiju i uradio OVO (VIDEO)
NIKOLA Jokić je najbolji košarkaš planete, ali dajte mu loptu i biće najbolji u svakom sportu. To je pokazao još jednom.
08. 06. 2025. u 08:54

VRTOGLAVA SUMA: Koliku nacionalnu penziju prima Ljiljana Blagojević
JEDNA od naših najistaknutijih dramskih umetnica Ljiljana Blagojević otišla je u penziju, a nalazi se među dvadesetčetvoro umetnika, koji će primaju nacionalnu penziju za doprinos kulturi.
07. 06. 2025. u 11:30
Komentari (0)