KO SE SPREMA ZA VRLO HLADAN RAT? Rusija ponovo otvorila laboratoriju iz sovjetske ere koja razvija oružja za ledeni arktički sukob
U RUSIJI je ponovo otvoreno specijalno istraživačko postrojenje sa zadatkom da testira oružje koje može da izdrži temperature smrzavanja i surove vremenske uslove na krajevima sveta.
Foto: Prinscreen/Jutjub/New Update Defence
Centralni naučno-istraživački institut za precizno mašinsko inženjerstvo, sa sedištem u neposrednoj blizini Moskve, objavio je u četvrtak da je laboratorija dobila državnu sertifikaciju i da će uskoro započeti ispitivanje.
Ovaj institut osnovan je još u vreme Sovjetskog Saveza, međutim, vremenom je propao, pa je njegova oprema iz toga vremena zamenjena i obnovljena, piše "Raša tudej".
U saopštenju za štampu, šef naučnog i tehničkog centra Instituta rekao je da je "sertifikacija poslednji korak ka obnavljanju ovog jedinstvenog tehnološkog dostignuća koje je izgubljeno nakon pada SSSR-a".
On je takođe istakao da će poligon započeti istraživanja na velikom broju oružja, uključujući puške, specijalno izrađene bacače granata i topove malog kalibra koji mogu biti efikasni i na „ekstremnim temperaturama“ i do minus 60 stepeni.
Uslovi u Institutu su projektovani tako da oponašaju okruženja poput Arktika, ali sa potencijalom da se stvori ambijent i drugih potencijalnih ratišta. Testovi kojima se utvrđuje da li oružje može da izdrži i tropske klime izvodiće se u kombinovanoj komori za toplotu i kišu, dok komora za prašinu oponaša pritiske koje pustinjski uslovi vrše na mehanizme za pucanje.
Arktik je predstavljen kao potencijalna tačka vojnih sukoba, jer Rusija, SAD, Velika Britanija, Kanada i Kina izvode vežbe u tom regionu i rade na usavršavanju svojih sposobnosti za sukob na ekstremno hladnom vremenu.
Preporučujemo
PENTAGON OBJAVIO SNIMAK TORPEDOVANjA IRANSKE FREGATE! Iran oborio F-15?! Koliko je raketa patriot preostalo? Napadi na brodove u Ormuzu
NASTAVLjAJU se vazdušni udari na Bliskom istoku. SAD i Izrael nastavljaju da gađaju Iran, dok iranske snage uzvraćaju napadima na izraelske gradove i američke baze i diplomatska predstavništva u regionu.
04. 03. 2026. u 06:59 >> 17:20
"RASPOREDIO SAM VOJSKU NA 75 LOKACIJA" Orban: Ukrajina digla u vazduh "Severni tok", to se ne sme ponoviti sa "Družbom"
MAĐARSKI premijer Viktor Orban objavio je video na mreži Iks u kojem je poručio da je mađarska vojska raspoređena na desetinama lokacija kako bi zaštitila energetsku infrastrukturu zemlje. Orban navodi da postoji pretnja od mogućih ukrajinskih sabotaža zbog tenzija oko ruskih energetskih isporuka i rata na Bliskom istoku.
04. 03. 2026. u 13:43
PLANETA U STRAHU: Spisak 11 najsigurnijih zemalja u slučaju Trećeg svetskog rata
NAKON što su američko-izraelski napadi na Iran doveli do odmazde širom Bliskog istoka, rastu strahovi od eskalacije koja bi mogla da preraste u treći svetski rat. Tu su još i aktualni rat između Ukrajine i Rusije, sukobi u pojasu Gaze, kao i stalna pretnja kineske invazije na Tajvan.
03. 03. 2026. u 20:21
Komentari (0)