EVROPSKA KOMISIJA ZATRAŽILA: Pooštravanje epidemioloških mera na granicama za ulazak u zemlje EU
EVROPSKA komisija je u situaciji širenja novih sojeva korona virusa i velikog broja novih infekcija pozvala da se izbegavaju i "snažno obeshrabre" sva putovanja koja nisu neophodna.
Arhiva Novosti
U Briselu su danas zatražene dodatne mere na granicama kako unutar EU tako i na spoljnim granicama u cilju zaustavljanja širenja virusa.
Testiranje će biti obavezno za sve putnike koji ulaze u EU, uključujući i one koji su na tzv. bitnim putovanjima. PCR test za ulazak u EU mora biti star najviše 72 sata, kaže komesarka za unutrašnja pitanja Ilva Johanson.
Ona navodi da se dodatna pravila, uključujući samoizolaciju, karantin i praćenje kontakata do 14 dana, moraju primeniti na putnike koji dolaze iz trećih zemlja, u kojime je primetna cirkulacija novih sojeva virusa.
Za građane EU i nosioce boravišnih dozvola testiranje će biti omogućeno pri dolasku, a formular o lokaciji putnika bi trebalo da postane univerzalan i obavezan.
Predlog Komisije uključuje dodavanje tamnocrvene boje na postojeću epdemiološku mapu Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti za oblasti gde je prisutan visok nivo infekcija, delimično izazvan novim sojevima virusa.
Podržavamo odluku zemlja članica da putnici iz drugih zemlja članica ne treba da budu odbijeni na granicama. Kao restrikcije mogu se primanjivati karantin i testovi pre ili nakon dolaska. Za dolaske iz tamno crvenih područja važiće striktnije mere, izjavio je evropski komesar za prvosuđe, Didijer Rejnders.
U Komsiji navode da će biti izuzetaka koji će se odnositi na građane koji prelaze granice unutar zemlja članica kako bi išli na posao, u školu ili se brinuli o članovima porodicama.
Građani koji zbog obaveznih putovanja dolaze iz tamno crvenih zona morali bi, prema predlogu Komisje, da urade test pre dolaska i da budu u karantinu, ukoliko to nema disporoprcionalni uticaj na njihovo esencijalno putovanje.
U Evropskoj komisiji zaključuju da je cilj ovih mera da se zaštite građani i jedinstveno EU tržište, uključujući i isporuku vakcina.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
USKORO UBLAŽAVANjE MERA: U Sloveniji se otvaraju skijališta, počinje nastava u školama
21. 01. 2021. u 08:58
„NADAMO SE DA NEĆE BITI POTREBE“ - Nemački ministar: Ne zatvaramo granice
20. 01. 2021. u 15:17
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"JESTE, ŠEST GODINA SMO GLUMILI PAR" Rada o vezi sa Milanom, stavila tačku na spekulaije: "Popović nas je naterao..."
"MENE je to tada smetalo, nisam se snalazila..."
07. 07. 2026. u 09:36
NOVINARKA MARIJA NAĐENA MRTVA U AUTU: Kamere snimile poslednje trenutke
GRČKU je potresla vest o iznenadnoj smrti novinarke Marije Antonijanaki, koja je pronađena mrtva u svom automobilu u Iraklionu na Kritu.
06. 07. 2026. u 10:26
"SPAVAO BIH S NjOM I OŽENIO JE!" Skandal premijera Australije sa Kajli Minog - oženio se pre 6 meseci, a sad se izvinjava
AUSTRALIJSKI premijer Entoni Albaneze uputio je nedvosmisleno izvinjenje zbog komentara o pop zvezdi Kajli Minog koje je prošle nedelje izneo tokom gostovanja u jednom podkastu. Njegove izjave izazvale su talas osuda, a kritičari su ih nazvali „potpuno neprimerenim” i poručili da „omalovažavaju funkciju premijera”, piše Bi-Bi-Si.
06. 07. 2026. u 18:21 >> 18:21
Komentari (0)