POČINJE ISTRAGA Tim naučnika SZO u Vuhanu otkriva poreklo virusa korona
TIM Svetske zdravstvene organizacije izašao je iz karantina i sada počinje istragu na terenu o poreklu virusa korona u kineskom gradu Vuhanu.
Foto: EPA
Naučnici će razgovarati sa ljudima iz istraživačkih instituta, u bolnicama, na pijacama povezanim sa prvom pojavom virusa korona.
Njihova istraživanja oslanjaće se na dokaze kineskih zvaničnika. Istraživanje na terenu uslijedilo je poslije višemesečnih pregovora između SZO i Pekinga.
Profesor Dejl Fišer, predsedavajući specijalnog tima SZO, rekao je Bi-Bi-Siju kako se nada da će svijet ovo gledati kao naučnu posetu.
- Ovde se ne radi o politici ili da nekoga okrivimo, već da se dođe do srži stvari jednog naučnog pitanja - rekao je Fišer.
On je dodao da većina naučnika veruje da je ovaj virus delo prirode.
Holandski virusolog i član tima Marion Kopmans rekla je u intervjuu za Si-En-En da su oči sveta usmerene na ovaj istraživački rad.
Grupa sačinjena od 13 eksperata doputovala je u Vuhan 14. januara i danas je okončala dvosedmični karantin. Za vreme boravka u karantinu članovi tima su bili u kontaktu sa kineskim naučnicima.
Virus korona prvi put je detektovan u Vuhanu krajem 2019. godine, ali Peking tvrdi da je moguće da ne potiče baš iz Kine.
Prvobitno se verovalo da je virus potekao sa pijace u Vuhanu na kojoj se prodaju egzotične životinje za ishranu. Veruje se da je ovde virus "skočio" sa životinja na ljude, prenosi Bi-Bi-Si.
Preporučujemo
PREMINULO GOTOVO 4.000 LjUDI: U SAD preko 152.000 novozaraženih korona virusom
28. 01. 2021. u 09:19
UJEDINjENE NACIJE: Ruska vakcina će odigrati važnu ulogu u borbi protiv pandemije
28. 01. 2021. u 08:45
HRVATI "VELIKI I JAKI" ŽALE SE CENTRALI NATO ZBOG SRPSKIH RAKETA: A ne smeta im vojni savez Zagreb-Tirana-Priština
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
12. 03. 2026. u 19:25
HOROR U HRVATSKOJ: Svi se hvatali za glavu, Amerikanac jedva ostao živ (FOTO/VIDEO)
STRAŠNE scene viđene su u komšiluku na košarkaškoj utakmici.
13. 03. 2026. u 19:25 >> 19:26
Miroslav 33 godine živi pod zemljom, bez struje i vode: Humanitarac podelio priču koja je rasplakala mnoge (VIDEO)
DEKA Miroslav iz sela Dvorska kod Krupnja već 33 godine živi u zemunici bez struje i vode, a njegov vapaj za pomoć dirnuo je humanitarca Marka Nikolića.
14. 03. 2026. u 11:54
Komentari (1)