SVEMOĆNA RUSKA RAKETA: Patent naučnika za borbu sa dronovima
NAUČNICI Ruskog federalnog nuklearnog centra – Sveruskog naučno-istraživačkog instituta tehničke fizike, koji se nalazi u Snežinsku u Čeljabinskoj oblasti, napravili su aparat za borbu sa dronovima.
Reč je o raketi iz koje se lansira mreža za hvatanje dronova, piše u dokumentu objavljenom na sajtu „Rospatenta“.
Izum je patentiran u martu 2021. godine. Sastoji se od rakete sa blokom za navođenje, koja ispaljuje najmanje jedan kontejner sa mrežom i tegovima, pričvršćenim u uglovima mreže, na područje gde se nalazi dron. Ovi tegovi istežu mrežu i omogućavaju da se bespilotna letelica uhvati. Uređaj ima i opremu za pronalaženje pravca.
Naučnici objašnjavaju celishodnost stvaranja sistema činjenicom da su slični projekti zamki za dronove, koji postoje danas u Rusiji, neefikasni za hvatanje brzih bespilotnih letelica sposobnih za izvođenje složenih manevara.
- Potrebno je sustići metu u vazduhu i brzinom kojom se letelica kreće 'lansirati' mreže zamki, što je vrlo teško i dugotrajno. Za to vreme meta se može sakriti - napominju naučnici.
Eksperti nuklearnog centra u Snežinsku planiraju da reše problem povećavanjem početne brzine sa pričvršćenim izduvnim vodovima povezanim sa mrežom zamke, pomoću produženja okvira iz kojih izlazi zamka.
- Opremanje svake cevi, iz koje izlazi mreža, pokretnim delom ugrađenim u cev sa mogućnošću teleskopskog produženja kada teret leti iz cevi, omogućava, u poređenju sa prototipom, povećanje dužine cevi za bacanje. To dovodi do povećanja brzine svakog tereta u cevi i do smanjenja vremena potrebnog za postavljanje zamki za hvatanje brzih bespilotnih letelica, povećavajući efikasnost njegovog hvatanja - navodi se u izveštaju patenta.
Trenutno se radi na pripremi dokumentacije, planirana je proizvodnja i preliminarna testiranja prototipova kompleksa za borbu sa brzim bespilotnim letelicama. Napominje se da su njihove mogućnosti potvrđene proračunima.
Sveruski naučno-istraživački institut tehničke fizike u Snežinsku je jedno od ključnih preduzeća kompleksa nuklearnog naoružanja „Rosatom“. Njegov glavni zadatak je rešavanje naučno-tehničkih problema, povezanih sa obezbeđivanjem i održavanjem pouzdanosti i bezbednosti ruskog nuklearnog oružja. Institut, takođe, rešava probleme u nuklearnom energetskom kompleksu, nuklearnoj medicini, superkompjuterima i računskim tehnologijama.
(Sputnjik)
Preporučujemo
RUSI ĆE SE VAKCINISATI POSLE PUTINA: Do sad imunizovano oko četiri miliona ljudi
09. 03. 2021. u 17:33
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)