FINALNA TESTIRANJA POKAZALA: "Novavaks" vakcina efikasna 96%, protiv britanskog soja 86%
AMERIČKA farmaceutska kompanija Novavaks saopštila je da je finalna faza testiranja njene vakcine u Velikoj Britaniji pokazala da je ona efikasna 96 odsto protiv korona virusa.
Foto: AP
Vakcina ima efikasnost od 86 odsto protiv britanskog soja, a 55 odsto u odvojenom, manjem ispitivanju u Južnoj Africi, gde su volonteri bili izloženi novom, zaraznijem soju koji cirkuliše svetom, preneo je Rojters.
U oba slučaja, vakcina je bila 100 odsto efikasna u sprečavanju ozbiljnih oblika bolesti i smrti.
Kompanija očekuje da iskoristi ove podatke i aplicira za korišćenje vakcine u raznim zemljama.
Ne zna se još kada će tražiti odobrenje od zdravstvenog regulatornog tela u SAD i da li će Agencija za lekove tražiti da se izvrše klinička testiranja i u Americi.
Preporučujemo
IRANSKI KOMANDOSI PRONAŠLI PILOTA F-35: Zavarali trag Amerikancima i uhapsili ga
ISLAMSKA revolucionarna garda (IRGC) locirala je i privela pilota oborenog američkog lovca F-35 tokom operacije potrage, javlja iranska agencija Nur njuz.
03. 04. 2026. u 16:39
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
ŠOK: "Ameri NISU spašavali pilota - KRALI su obogaćeni uranijum! Katastrofa za Vašington"
BAGEJ je nazvao operaciju spasavanja katastrofom za Vašington, jer iranska vojska tvrdi da su njene snage uništile dva helikoptera Crni jastreb i dva vojno-transportna aviona C-130.
06. 04. 2026. u 19:11
Komentari (0)