"AKUJU" UČVRSTIO VEZE: Rusija ulaže desetine milijardi dolara u gradnju objekata u Turskoj
BEZ obzira na sve otvorenije ambicije predsednika Redžepa Erdogana da proširi turski uticaj na bivše sovjetske republike gde su većinsko stanovništvo muslimani, kao i povećanje vojne saradnje sa Ukrajinom, ruski predsednik Vladimir Putin ne odustaje od investiranja desetina milijardi dolara u tursku privredu.
Tako su minule nedelje, preko video-veze, Putin i Erdogan dali znak za početak pravljenja i trećeg reaktora atomske elektrane "Akuju" u Turskoj. Tu veliku investiciju finansiraju Rusi, čiji je stručnjaci i grade uz pomoć turske radne snage a kad bude gotova oni će je održavati i servisirati. I atomsko gorivo će stizati iz Rusije. Po ugovoru, Rusija će tu atomsku elektranu koristiti sto godina, a domaćinima će prodavati električnu struju po fiksnim cenama.
Jasno je da se ovakvi ugovori mogu sklapati samo među zemljama sa visokim stepenom međusobnog poverenja.
Rusko, ne tursko
"ROSATOM" je još 2017. godine pokušao da proda 49 odsto akcija te atomske centrale Turcima, ali nije postignut dogovor. Uprkos tome turski političari govore o atomskoj centrali "Akuju" kao o svom projektu, mada u nju neće uložiti ni dolara. Ruske novinare je zbunilo to što Turci govore o uspesima svojih inženjera, mada sve zapravo rade ruski atomski stručnjaci.
Prva atomska centrala u Turskoj "Akuju" će imati četiri reaktora, prvi je počeo da se pravi 2018. a drugi 2020. godine, i godišnje će moći da proizvodi do 37 milijardi kilovat-sati struje. Ukupna snaga četiri reaktora biće 4-800 megavata. Ona treba da počne da radi 2023. godine kada se bude obeležavala 100 godišnjica turske republike. Reaktori će proizvoditi 10 odsto od ukupnih turskih potreba za strujom.
Ceo projekat vodi ruski "Rosatom", a finansira ga ruska država. Nije tajna da u Rusiji jedan broj ekonomista govori o vrlo visokom riziku te investicije vredne 22 milijarde dolara jer kada će se ona isplatiti niko ne može tačno da kaže. Ima onih u Moskvi koji tvrde da Rusija nikada neće uspeti da povrati investiranih 20 milijardi dolara.
Sumnje u opravdanost te investicije su se povećale zbog problema sa gasovodom "Turski tok". Taj gasovod je pušten u rad u januaru 2020, ali su njegove cevi bile poluprazne sve do velikih mrazova. Taj projekat su takođe finansirali Rusi. U tim velikim biznis projektima finansijski rizik je uglavnom na ruskoj strani, što Tursku dovodi u privilegovanu poziciju.
Preporučujemo
TURSKA ZAPRETILA LAŽNOJ DRŽAVI KOSOVO: Povucite svoju odluku, to je izuzetno žalosno
15. 03. 2021. u 15:24
RUSI "SPALILI" KORONU: Praznična svečanost Maslenica završena u velikom stilu (VIDEO)
14. 03. 2021. u 18:18
ĐOKOVIĆ OTKRIO: Otrovali su me u Australiji, imao sam visok nivo teških metala u krvi
NAJBOLjI srpski teniser Novak Đoković otkrio je da je pre tri godine kada je deportovan iz Australije otrovan hranom u imigracionom hotelu, gde je bio smešten.
09. 01. 2025. u 21:40
AMERIKANCI OBJAVILI MAPE SA RATIŠTA: Rusija nastavlja prodor dublje u Ukrajinu, vraća teritoriju u Kurskoj oblasti (FOTO)
RUSIJA nastavlja da prodire dublje u Ukrajinu i vraća sopstvenu teritoriju u Kurskoj oblasti, pokazuju najnovije mape sa ukrajinskog ratiša koje je objavio Institut za proučavanje rata (ISW).
09. 01. 2025. u 20:45
NIJE NI SLUTIO TRAGIČNU VEST: Memedović podelio sliku sa Miloradom dan pre njegove smrti (FOTO)
MILINKOVIĆ je otišao u crkvu na liturgiju gde mu je iznenada pozlilo.
07. 01. 2025. u 13:21
Komentari (2)