SALVINI HOĆE RUSKU VAKCINU: Nacionalna diskusija u Italiji o "Sputnjiku V"
U ITALIJI se već danima vodi diskusija, u koju se uključio i Mateo Salvini, da li će se Sputnjik V proizvoditi u toj zemlji.

Foto: EPA
- Ne mogu se više dopustiti greške EU i zakrpe u kašnjenju Brisela - tako Salvini diplomatski podvlači sadašnje stanje sloganom "Kupiti vakcine bilo gde, pre svega od Rusije Vladimira Putina i od onih evropskih zemalja koje su vakcinu Sputnik V već poručile u velikoj količini, ne čekajući autorizaciju Evropske agencije za lekove (Ema)".
Zna se da je Salvinijeva agenda ovih dana bila prepuna susreta, videokonferencija i telefonskih razgovora sa svojim kolegama zemalja grupe "Višegrad" (Poljska, Češka, Slovačka, Mađarska). Prva zemlja u Evropa koja je uvela Sputnjik bila je San Marino, koja je poručila doze ruske vakcine i počela vakcinisanje još 25. februara, jer su vakcine Fajzer i Moderna, koje su trebale da stignu preko Italije bile u zakašnjenju u isporuci. Odluka, kako su objasnili u toj maloj zemlji, nije bila strateško-politička već sanitarna neophodnost.
Salvini je imao videokonferenciju sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom koji se vakcinisao kineskim cepivom Sinofarm, a koji je poručio veliku količinu kineske i ruske vakcine. Razgovarao je kako sa liderima zemalja Višegrad, tako je i naglasio da austrijski kancelar Sebastijan Kurc želi da otvori evropska vrata za vakcinu Sputnik V.
Ali Salviniju sada direktnu prepreku predstavlja dojučerašnji najbliži saradnik iz Lige Đankarlo Đorđeti koji je u Vladi Marija Dragija postavljen za ministra za Ekonomski razvoj, a koji želi da se vakcine kupuju u saglasju sa stavom EU, računajući da će tako "akreditovati Ligu kako u EU tako i u Vašingtonu” a prva prepreka mu je partijski kolega Mateo Salvini sa svojim idejama drugačijim od onih koje zagovara italijanska Vlada.
Tako će opet geopolitika igrati najznačajniju i presudnu ulogu u kupovini vakcina, u dozvoli za proizvodnju onih koje EU i dalje neće i Italija će ostati sa za sada nepoznatim posledicama u kampanji vakcinisanja i kašnjenju koje je više nego evidentno, a sa obećanjima da će to biti nadoknađeno, ne zna se kada.
Preporučujemo

FRANCUZI VRATILI "ASTRAZENEKU": Stariji od 55 godina mogu da prime ovo cepivo
19. 03. 2021. u 13:27

FRANCUSKA SKUPO PLAĆA: Vakcinacija će koštati između tri i četiri milijarde evra
19. 03. 2021. u 10:19

(MAPA) KRAJEM LETA ČEKA NAS KATASTROFA: Morske temperature na rekordnom nivou, veliki rizik od razornih oluja
ISTORIJSKI toplotni talas koji je zahvatio Mediteran i Evropu podigao je temperaturu mora na rekordne nivoe, povećavajući rizik od razornih poplava i ekstremnih vremenskih nepogoda širom južne Evrope u narednim mesecima, piše sajt Severe Weather Europe.
01. 07. 2025. u 13:58

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

AGENT MOSADA U POLITIČKOM VRHU SIRIJE: Vešanje izraelskog špijuna snimano i prenošeno uživo (FOTO/VIDEO)
MNOGI ga smatraju najboljim izraelskim špijunom ikada. Sa lažnim identitetom sirijskog muslimana rođenog u Libanu, Eli Koen je imao jedan cilj - da kao operativac Mosada sazna poverljive informacije koje će koristiti Izraelu.
01. 07. 2025. u 12:48
Komentari (0)